Kobieta Asertywna (Fot. Brooke Lark - Unsplash)
Motywacja,  Rozwój

Kobieta Asertywna – czyli jaka?


Czy kobieta asertywna ciągle tylko mówi „nie”? A może jest zarozumiała i zawsze musi postawić na swoim? Czy może stara się zachowywać jak mężczyzna? Tak bowiem często myśli się stereotypowo o asertywności w wykonaniu kobiecym. A przecież prawdziwa postawa asertywna u kobiet to coś zupełnie innego! Udowadniają to dwa bestsellery wydane pod tym samym tytułem „Kobieta Asertywna”– jeden autorstwa Stanlee Phelps i Nancy Austin, a drugi napisany przez Kamilę Rowińską. Przeczytaj naszą recenzję obu książek!

Jak zostać kobietą asertywną? Wiele z nas zadaje sobie to pytanie, zwłaszcza po kolejnej przykrej dla nas sytuacji, kiedy ktoś w życiu rodzinnym, zawodowym lub społecznym nie poszanował naszych granic. A my nie wiedziałyśmy, jak na to zareagować. Bo albo nas w takich momentach „zatyka”, albo odpowiadamy agresywnie, albo planujemy podobny rewanż na tej osobie później. A to wszystko nie ma nic wspólnego z postawą asertywną! Gdzie więc uczyć się asertywności?


Asertywność na treningu

Z asertywnością nikt się nie rodzi – umiejętność ta to wynik nauki i pracy nad sobą. Jeśli więc chcemy wytrenować u siebie postawę asertywną, warto zdać się na wskazówki ekspertów w tej dziedzinie. Z pewnością są nimi autorki książek „Kobieta Asertywna”, pracujące jako uznane trenerki biznesu i coache.

Pierwszy podręcznik „Kobieta Asertywna” autorstwa Stanlee Phelps i Nancy Austin pojawił się w Stanach Zjednoczonych już w 1975 roku. W Polsce jego zaktualizowane wydanie ukazało się w 2019 roku, kiedy miała także miejsce premiera książki Kamili Rowińskiej o tym samym tytule (sylwetkę tej autorki i jej dwie poprzednie książki opisywaliśmy w tym i tym artykule).

Zarówno amerykańska, jak i polska książka „Kobieta Asertywna”, mimo że dotyczą tego samego tematu – treningu asertywności dla kobiet, nauczają o nim z różnymi akcentami. Celem naszej recenzji nie jest jednak wybranie lepszej, według nas, publikacji. Uważamy, że obie książki wspaniale się dopełniają tworząc razem kompletny trening asertywności dla kobiet.

Zacznijmy zatem naszą wspólną dla obu książek recenzję od opinii o amerykańskim podręczniku.


Amerykańska Kobieta Asertywna

Największym atutem książki „Kobieta Asertywna”, napisanej przez Stanlee Phelps i Nancy Austin, jest poruszanie zagadnień asertywności połączone z licznymi ćwiczeniami do rozwiązania i stawianiem pytań do samodzielnej refleksji. Już na wstępie możesz rozwiązać test, który wskaże Twój obecny iloraz asertywności (AQ) oraz obszary, nad którymi powinnaś popracować pod kątem wzmocnienia postawy asertywnej.

Fot. Dom Wydawniczy REBIS

Następnie poznasz różne postawy życiowe kobiet w relacjach międzyludzkich: Urszulę Uległą, Agatę Agresywną, Natalię Nieszczerą oraz Alicję Asertywną i z pewnością odnajdziesz w którejś z nich swój najczęstszy schemat zachowań wobec siebie i innych. Znajdziesz tu także praktyczne, okraszone przykładami różnych sytuacji, porady, jak wprowadzić asertywność na wielu płaszczyznach Twojego życia (w relacjach z partnerem, dzieckiem, przyjaciółmi czy współpracownikami).

Co ważne, porady amerykańskich autorek są na tyle uniwersalne, że dobrze pasują także do polskich realiów.


Asertywność – jesteś tego warta!

Znasz takie sytuacje? Oboje z partnerem pracujecie, ale większość domowych obowiązków jest na Twojej głowie, a Ty nie potrafisz tego zakomunikować. A może Twoje dzieci wchodzą Ci na głowę, a Ty potrafisz zareagować tylko złością? Albo z kolei przyjaciółka lub koledzy z pracy wysługują się Tobą, a Ty robisz dobrą minę do złej gry i wykonujesz zadania za nich.

Jeśli wpadasz w takie schematy zachowań, to koniecznie zajrzyj do książki i przeczytaj, jak zachować się asertywnie w podobnych sytuacjach! Porady autorek pomogą Ci w zmianie zachowań na asertywne, dzięki czemu zyskasz większą pewność siebie i będziesz lepiej komunikować się z innymi ludźmi. A to z kolei umożliwi Ci skuteczniejszą realizację Twoich życiowych celów.

W przekonaniu autorek, postawa asertywna jest jedyną drogą do czerpania pełnej radości z życia, realizacji swojego potencjału oraz spełniania naszych życiowych marzeń. Jak piszą Stanlee Phelps i Nancy Austin – jesteś tego warta!


Zostań Patronką, nie superkobietą

Z lektury amerykańskiej „Kobiety Asertywnej” dowiesz się ponadto, jak uniknąć pułapek źle pojętej asertywności, czyli tzw. asertywności lekkomyślnej, fałszywej, asertywności Pollyanny oraz syndromu superkobiety. Dzięki zawartym w książce poradom nauczysz się przyjmować zarówno komplementy, jak i krytykę oraz zwyciężysz strach przed odrzuceniem. Poznasz także cztery sposoby odmawiania oraz będziesz umiała zareagować na manipulację ze strony innych.

„Kobieta Asertywna” Stanlee Phelps i Nancy Austin to książka-towarzyszka dla każdej kobiety, która chce wypłynąć na szerokie wody życiowej asertywności.

Dowiesz się także od autorek, czym jest pułapka współczucia oraz że gniew to nie objaw agresji i nauczysz się go wyrażać asertywnie. Poza tym odkryjesz także moc asertywnego poczucia humoru, jak również poznasz sposoby, jak czerpać satysfakcję z asertywności w sferze zmysłów. Jednocześnie książka porusza także tematy trudne, takie jak reakcja na zdradę, molestowanie seksualne czy przemoc domową.

W końcowych rozdziałach znajdziesz także zagadnienia, jak kobieta powinna stosować asertywność podczas rozwoju swojej kariery zawodowej i co oznaczają etapy Nowicjuszki, Koleżanki, Mentorki i Patronki. Razem z autorkami rozprawisz się również z pięcioma mitami kobiety pracującej (kobieta nadwrażliwa, kobieta niepewna, kobieta harująca jak wół, nieprofesjonalistka i superkobieta).


Książka-towarzyszka

Zawarte w amerykańskiej „Kobiecie Asertywnej” bogactwo przykładów sytuacji życiowych, ciekawe ćwiczenia do rozwiązania i ważne pytania do własnej refleksji dają w efekcie niezwykle wartościową i godną polecenia publikację. Zaznaczyć natomiast trzeba, że lektura ta z pewnością wywoła u czytelniczki spore emocje, gdyż autorki poruszają wiele zagadnień z bardzo osobistych, a nawet intymnych sfer życia kobiety. Nie jest to jednak wadą, ale wręcz dodatkową zaletą podręcznika.

Bez wywołania tych emocji bowiem nie jest możliwe przyjrzenie się sobie w całości. A bez rzetelnej oceny naszych dotychczasowych zachowań nie ruszymy w fascynującą podróż po asertywność. To wszystko czyni z „Kobiety Asertywnej” autorstwa Stanlee Phelps i Nancy Austin nie tylko doskonały podręcznik, ale książkę-towarzyszkę dla każdej kobiety, która chce wypłynąć na szerokie wody życiowej asertywności.

Jakie treści z kolei znajdziesz w polskiej „Kobiecie Asertywnej”?


Kobieta Asertywna po polsku

Już na początku lektury „Kobiety Asertywnej” Kamili Rowińskiej napotkasz, pobudzające do refleksji nad sobą, pytania o Twoje postawy i reakcje na różne sytuacje życiowe, w których możesz znaleźć się w rodzinie lub w pracy. Czy jest tak, że rezygnujesz z własnych pomysłów, bo obawiasz się, co pomyślą inni? Nie umiesz odmawiać męczącym prośbom innych, bo boisz się odrzucenia? A może jesteś inwazyjna i wtrącasz się w życie innych, chociaż nikt nie prosi Cię o radę?

To zdecydowanie nie są reakcje asertywne, lecz jakże często możemy się w nich odnaleźć jako kobiety!

Fot. Rowińska Business Coaching

Czasami tak głęboko tkwimy w postawie uległej, agresywnej lub manipulacyjnej, że nastawienie szyn na nowe tory asertywności jest trudne. Kamila Rowińska porównuje ten proces z nauką języka obcego – wymaga on pracy i ćwiczeń. Jednocześnie nauczenie się tej umiejętności uważa autorka za kluczowe, by móc nawiązać zdrowe relacje z otoczeniem i samą sobą.

Zbudowanie w sobie postawy asertywnej stanowi zadanie wymagające i zależne bezpośrednio od naszego zaangażowania. Książka Kamili Rowińskiej jest przy tym świetnym przykładem poradnika, dzięki któremu nauka języka asertywności staje się przyjazna i przystępna. To właśnie dzięki zawartym tam poradom nauczysz się budować skuteczny komunikat asertywny według modelu „Ja czuję…, kiedy Ty…”. 


Meandry asertywności

Polska „Kobieta Asertywna” umiejętnie tłumaczy meandry asertywności w sytuacjach relacji z bliskimi (partner, rodzice, dziecko), a także w realiach świata pracy (klient, współpracownicy, szef). Kamila Rowińska przytacza konkretne przykłady sytuacji z życia proponując ich rozwiązanie poprzez zastosowanie komunikacji asertywnej. Wartościowym uzupełnieniem książki jest także wywiad z psychologiem na temat asertywnego wychowywania dzieci oraz porady prawnika, jak dzięki asertywnej postawie uchronić się przed mobbingiem w miejscu pracy.

W rozdziale dotyczącym asertywności w związku, autorka zawarła interesujący rys historyczny instytucji małżeństwa na ziemiach polskich i jego silnego jeszcze wpływu na współczesne postrzeganie roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie. Model wychowywania dziewczynek na posłuszne, grzeczne i miłe jest jeszcze nadal u nas rozpowszechniony i jemu można w dużej części przypisać brak wykształcenia się postawy asertywnej u wielu dorosłych Polek.

Dzięki cennym poradom z książki „Kobieta Asertywna” Kamili Rowińskiej zyskasz moc do zawalczenia o prawo do realizacji siebie.


Niezwykle ważnym rozdziałem jest ten poświęcony relacjom z rodzicami, gdyż w naszym życiu często powtarzamy wzorce wyniesione z domu, a następnie przekazujemy je dalej dzieciom. Autorka radzi, jak przejść z relacji rodzic-dziecko w dojrzałą relację dorosły-dorosły. Jeśli czujesz, że chcesz przeciąć symboliczną pępowinę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, to tu znajdziesz praktyczne podpowiedzi.

Ponadto, dzięki „Kobiecie Asertywnej” Kamili Rowińskiej dowiesz się, jak bardzo ważne jest wykorzystywanie asertywności w budowaniu kariery zawodowej oraz jak skutecznie zadawać pytanie o awans i dlaczego w tej kwestii warto zainspirować się podejściem mężczyzn. Koniecznie prześledź także zawarte w tej części scenariusze asertywnych rozmów, które są pomocne w przypadku trudności w relacjach zawodowych.

Cenne porady zawarte w książce Kamili Rowińskiej czynią z niej świetny przewodnik, jak asertywnie wyznaczać granice w różnych życiowych sytuacjach z zachowaniem szacunku dla siebie i innych. Dzięki tej publikacji zyskasz moc do zawalczenia o prawo do realizacji siebie.


Kobiety Asertywne

Po lekturze obu „Kobiet Asertywnych” uświadomisz sobie, że postawa asertywna jest w ogromnej mierze gwarancją niezależnego i satysfakcjonującego życia. Książki te, zawierając sprawdzone przez praktyków wskazówki, stanowią merytoryczne narzędzie do tego, by stać się bardziej asertywną w wielu codziennych sytuacjach.

Musimy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że trening asertywności nie kończy się na ich lekturze. Efekty zobaczysz dopiero, gdy wdrożysz zawarte w nich porady w praktykę Twoich codziennych relacji międzyludzkich. Tylko wtedy przetestujesz skuteczność Twoich nowych asertywnych umiejętności. Te wartościowe podręczniki stanowią zatem bardzo pomocny drogowskaz, natomiast reszta zależy od Twojego zaangażowania na treningu.

Zdecydowanie rekomendujemy Ci lekturę zarówno amerykańskiej, jak i polskiej „Kobiety Asertywnej”. Obie publikacje są pisane przez kobiety dla kobiet i bardzo dobrze wzajemnie się uzupełniają tworząc pełny trening asertywności, który jest dostępny dla każdej z nas. Zacznij go już dziś!

Fot. Dom Wydawniczy REBIS, Rowińska Business Coaching, Brooke Lark (Unsplash)