Motywacja,  Rozwój

Miracle Morning po polsku

Chciałbyś w nawale codziennych obowiązków znaleźć czas dla siebie? Być może potrzebujesz więcej czasu na własny rozwój? A może brakuje Ci czasu na działania, które przybliżą Cię do realizacji Twoich marzeń? Jest na to sposób! Zainspiruj się techniką Miracle Morning i dowiedz się, jak możesz ją wykorzystać dla siebie.

Kiedy pewnego dnia zobaczyłam książkę „Fenomen poranka” Hala Elroda na półce w księgarni, przypomniałam sobie, że polecał ją Michał Szafrański na blogu Jakoszczedzacpieniadze.pl. Przewertowałam ją i postanowiłam kupić. Nie przypuszczałam wtedy, że jej lektura tak korzystnie wpłynie na moje życie.

W tym artykule przedstawiam ogólne zasady techniki Miracle Morning. Zainspiruj się nią i stwórz własny fenomenalny poranek!

No właśnie, zacznijmy więc od tego:

Jakie są dziś Twoje poranki?

Problem z porannym wstawaniem jest Ci pewnie doskonale znany. Gdy rano słyszysz dźwięk budzika, to odruchowo włączasz tryb drzemki i kładziesz się dalej spać. A dopiero po kilku sygnałach wstajesz i snujesz się do łazienki, by potem w pośpiechu wypić poranną kawę. Często nie masz czasu na śniadanie, a mimo to wybiegasz do pracy znowu spóźniony. I co dzień to samo. Coś w środku krzyczy „zmień to!”, ale nie masz pojęcia JAK to zrobić.

Bo przecież wiesz, że Twoje dotychczasowe poranki są stresujące. Może nawet zdajesz sobie sprawę, że są także bardzo niekorzystne dla ciała i higieny umysłu. Ale czy jesteś świadomy, że od tego, jak rozpoczynasz każdy dzień, zależy Twoje życie? „Ponieważ Twój dzień to Twoje życie” – jak pisze Hal Elrod, autor książki „Fenomen poranka”.

Od tego, jak rozpoczynasz każdy swój dzień, zależy to jak żyjesz. Ponieważ Twój dzień to Twoje życie.

Hal Elrod

Ja nie miałam tej świadomości jeszcze kilka lat temu. Moje poranki były wtedy ciężkie – trudno mi było się obudzić, a gdy w końcu zwlekłam się z łóżka, byłam ogromnie zmęczona. Znasz to uczucie? Obowiązki leżą, a Ty nie możesz wykrzesać z siebie ani odrobiny energii? Tak właśnie czułam się w tamtym czasie.


Czy cudowne poranki są możliwe?

Lektura książki „Fenomen poranka” zmieniła moją sytuację o 180 stopni. Oczywiście wychodzenie z porannego marazmu było dłuższym procesem, ale to właśnie książka Hala Elroda była tym impulsem, który zadecydował u mnie o zmianie nawyków. Technika Miracle Morning była w moim przypadku ogromnym wyzwalaczem motywacji. A dodatkowo, to właśnie od tej książki zaczęła się moja fascynująca przygoda z tematyką rozwoju osobistego.

Zatem odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: Tak! Cudowne poranki są możliwe! Czy nie chciałbyś wstawać rano z przyjemnością, być naładowany pozytywną energią oraz optymistycznym nastrojem i dobrym humorem na cały dzień? To właśnie główne korzyści z praktykowania Miracle Morning, które zauważyłam u siebie. To jak, spróbujesz?

Koniecznie wprowadź zasady Miracle Morning w swój porządek dnia. Zaczynaj dzień wspaniale i z energią! Bo od tego, jaki będzie Twój poranek, zależy reszta dnia, a każdy „Twój dzień to Twoje życie”, jak przekonuje autor książki „Fenomen poranka” Hal Elrod.


Przepis na Miracle Morning

Według Hala Elroda, żeby budzić się codziennie rano z determinacją, musisz kłaść się spać z satysfakcją. Dlatego swój poranek zacznij w momencie tuż przed snem poprzedniego dnia.

Autor przypomina, że „Twoja pierwsza myśl po przebudzeniu, to zazwyczaj ostatnia, jaka przyszła Ci do głowy, zanim położyłeś się spać”. By zadbać o odpowiednią motywację, zastosuj polecane przez Hala Elroda wieczorne afirmacje. Są to krótkie zdania w formie twierdzącej, które mają pozytywne i wspierające Ciebie przesłanie (poniżej znajdziesz fragment porannych afirmacji zaczerpnięty z książki).

Dzisiaj i zawsze będę się starał, aby ten dzień był najlepszym dniem w moim życiu.

Hal Elrod

Przejdźmy teraz do kwintesencji techniki Miracle Morning i omówmy jej najważniejsze elementy:

1) Pobudka

Wstań wcześniej niż do tej pory. Jeśli poranne wstawanie jest dla Ciebie nie lada wyzwaniem, zacznij od 15 minut wcześniej. Potem stopniowo wydłużaj ten czas. Organizm szybko przestawia się na nowy nawyk.

Pobudka nie będzie problemem, jeśli wykonasz następujące czynności, które Cię skutecznie obudzą:

  • Ustaw budzik jak najdalej od siebie – będziesz musiał wstać z łóżka, aby go wyłączyć.
  • Umyj buzię i zęby – da Ci to potrzebną rano świeżość.
  • Wypij szklankę wody – po nocy jesteś odwodniony, a to objawia się zmęczeniem.
  • Załóż strój do ćwiczeń – pozbądź się piżamy!

Gdy to wykonasz, jesteś gotowy do dalszych części Miracle Morning. Są to:

2) Ćwiczenia oddechowe

Poświęć teraz czas na regulację oddechu. Usiądź w ciszy i zamknij oczy. Wdychaj powietrze nosem przez 3 sekundy, następnie przytrzymaj powietrze przez kolejne 3 sekundy i wypuść całe powietrze ustami. To pomoże się uspokoić i zrelaksować. Koncentruj się tylko na oddechu. Staraj się nie myśleć o niczym, bądź w pełni obecny w tej chwili. Możesz również wykorzystać ten czas na medytację.

3) Afirmacje

Następnie poświęć chwilę na wypowiedzenie na głos porannych afirmacji. Hal Elrod przygotował przykładowe treści dla swoich czytelników. Ja tylko zacytuję ich fragment, żebyś miał wyobrażenie, jak one brzmią:

„Jak każdy człowiek zasługuję na to, aby odnieść sukces w życiu i zrealizować wymarzone cele (…) Od tej chwili dam z siebie wszystko, aby stać się kimś, kto będzie potrafił zawalczyć o takie życie, o jakim marzy i na jakie zasługuje (…) Przyjmuję odpowiedzialność za swoje życie, które chcę przeżyć najlepiej, jak się da, osiągnąć wymarzone cele i być przykładem dla innych. Nie mam zamiaru odkładać tego na później, na przyszły miesiąc czy rok. Mój czas jest TERAZ”.

4) Wizualizacja

Poświęć teraz czas na wizualizację swych marzeń i celów. To nic innego, jak wyobrażenie sobie tego, o czym naprawdę marzysz. Zamknij więc oczy i wyobraź sobie siebie w tych okolicznościach, do których dążysz, np. w nowej pracy, czy mając szczuplejszą sylwetkę. Takie ćwiczenie działa pozytywnie na podświadomość i utwierdza Cię, do czego dążysz i po co tak się starasz.

5) Ćwiczenia

Następnie wykonaj krótką gimnastykę całego ciała – rozruszaj się od stóp do głów w ulubiony dla Ciebie sposób. To naładuje Cię pozytywną energią na cały dzień.

6) Lektura

Postaraj się przeczytać codziennie rano minimum 10 stron ważnej dla Twojego rozwoju książki.

7) Prowadzenie dziennika

Załóż swój dziennik – wystarczy do tego zwykły zeszyt – i codziennie rano przelewaj na papier swoje plany i myśli!

Zachęcam Cię, byś zainspirował się techniką Miracle Morning i sięgnął do książki Hala Elroda po szczegółowe opisy wyżej wymienionych punktów.

Koniecznie spróbuj wprowadzić poranki z Miracle Morning w swój porządek dnia. Zaczynaj dzień wspaniale i z energią! Bo od tego, jaki będzie Twój poranek, zależy reszta dnia, a każdy „Twój dzień to Twoje życie”. Twórz zatem już od rana swoje wymarzone życie!

Trzymam za Ciebie kciuki!

Dorota

Fot. Wydawnictwo Galaktyka oraz Frank McKenna (Unsplash)