Motywacja,  Rozwój

Odkrywanie kobiecej odwagi

Wokół książki Kamili Rowińskiej „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”

W sprawach kobiecej odwagi, niezależności i asertywności, Kamila Rowińska – czołowa polska coach i trener biznesu ma wiele do przekazania, zarówno z własnego doświadczenia życiowego i zawodowego, jak i na podstawie historii tysięcy kobiet, którym pomogła. Dziś rozpoczynamy cykl refleksji po lekturze jej książek.

W cyklu tym wybraliśmy do omówienia cztery tytuły w następującej kolejności: „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”, „Kobieta Niezależna”, „Kobieta Asertywna” oraz „Zasługujesz na sukces. Zarób swój pierwszy i kolejny milion”. Podzieliliśmy je według znajdujących się w nich kolejno porad, jak być kobietą odważną, niezależną, asertywną oraz jak możemy osiągnąć, zdefiniowany przez nas, sukces w życiu zawodowym i prywatnym.

Zachęcając Cię do samorozwoju i doskonalenia własnej osobowości, otwieramy cykl niniejszym artykułem o życiowej odwadze, który inspirowany jest treścią książki „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”. Najpierw jednak wypadałoby przedstawić autorkę publikacji.


Kim jest Kamila Rowińska?

Dlaczego Kamila Rowińska jest ekspertem, jeśli chodzi o kobiecą odwagę, niezależność i asertywność? Ponieważ są to nie tylko wartości, które reprezentuje, ale i cechy charakteru, które zostały w niej ukształtowane w wyniku doświadczenia życiowego i zawodowego. Dziś uczy inne kobiety, jak wykształcić je u siebie.

Bowiem odwaga, niezależność i asertywność nie są nikomu dane z góry – ciągle się ich uczymy. A najlepiej uczyć się od osób, które same osiągnęły mistrzostwo w danej dziedzinie.

Kamila Rowińska osiągnęła właśnie taki poziom – jest szefową własnej firmy szkoleniowej z zakresu rozwoju osobistego i biznesowego, która przynosi milionowe przychody. W organizowanych przez nią szkoleniach stacjonarnych i online uczestniczyło już kilkadziesiąt tysięcy osób, a jej osiem książek sprzedało się do dziś w 200 tys. egzemplarzy.

Lepiej jest osiągnąć swój cel rok później, niż zrezygnować w połowie drogi.

Kamila Rowińska


Wielu obserwującym z boku ten bezprecedensowy sukces trudno uwierzyć, że droga do zbudowania tej pozycji kosztowała Kamilę Rowińską ogrom wysiłku i wyrzeczeń oraz wymagała niewiarygodnej wytrwałości w pokonywaniu wyzwań zarówno osobistych, jak i zawodowych.

Jej biografia to materiał na niejedną książkę. Trudne warunki życia w dzieciństwie, doświadczenie pobytu w domu dziecka, śmierć najbliższych, walka z chorobą oraz rozwód – niejednego człowieka taki napór życiowych losów mógłby całkowicie przygnieść. Kamila Rowińska jednak pomimo tych doświadczeń zbudowała w sobie wewnętrzną siłę, którą dziś dzieli się z innymi.


Metoda Kamili Rowińskiej

Niezwykle wartościowe materiały, które Kamila Rowińska publikuje zarówno w druku, jak i online oraz wiedza, którą dzieli się podczas swoich szkoleń na żywo, pomogły ogromnej liczbie osób dokonać ważnych zmian w swoim życiu. I choć w przeważającej większości jej społeczność i grupę docelową tworzą kobiety, to wszyscy znajdą w jej publikacjach potrzebną im inspirację i siłę do podjęcia zdecydowanych działań na danym etapie swojego życia.

Jeśli więc chcesz wreszcie prowadzić życie w zgodzie ze sobą i własnymi wartościami oraz zrealizować sukces, który sam zdefiniowałeś, to treści Kamili Rowińskiej są dla Ciebie.

Zuchwałość, o której mówi tytuł książki Kamili Rowińskiej „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale” to po prostu życiowa odwaga. A ona jest działaniem pomimo strachu.


Warto zaznaczyć, że metodą Kamili Rowińskiej jest wydobywanie z człowieka pełnego potencjału i pracowanie na jego mocnych stronach, a nie koncentrowanie się na słabościach, niedociągnięciach czy brakach. Tej właśnie metody na rozwój swojej osobowości możesz nauczyć się z lektury jej książek i dzięki wykonywaniu zawartych w nich ćwiczeń, które są nieodzownym etapem refleksji nad sobą na drodze do samodoskonalenia. Dzięki tej metodzie zobaczysz w jakim punkcie jesteś i otrzymasz wskazówki, jak zbudować dla siebie wymarzone życie.

Wskazówki te staną się dla Ciebie doskonałym drogowskazem, jeśli tylko będziesz pamiętać, że to od Ciebie zależy, czy wdrożysz je w praktyce. Sama bowiem lektura bez podjęcia konkretnych działań nic w Twoim życiu nie zmieni. To Ty bowiem decydujesz o kształcie i rozwoju swojego życia, a brak decyzji w tej kwestii jest również decyzją, za którą musisz wziąć pełną odpowiedzialność.


Zuchwałość jako odwaga

Refleksje po lekturze książek Kamili Rowińskiej zaczynamy od tytułu „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”, który zawiera porady odpowiadające na pytanie, jak być odważną kobietą. W tym miejscu należy zaznaczyć, że treści w niej zawarte są uniwersalne i przeznaczone dla wszystkich bez względu na płeć. Jednak szczególnie pomocne będą kobietom, głównie ze względu na nadal mocno rozpowszechniony tradycyjny model postrzegania ich roli w naszym społeczeństwie.

Odwaga jest nam niezbędna, by rozpocząć twórczy rozwój naszej osobowości, dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu oraz zrealizować nasze życiowe marzenia. Czasami zapominamy jednak, że odwaga to coś, co się buduje i że jest to proces. Żeby go rozpocząć potrzebna jest diagnoza miejsca, w którym jesteś dzisiaj.


Twoje wartości i postawa

Zatrzymaj się więc teraz na chwilę w tym codziennym kołowrotku, w którym cały czas o coś zabiegasz i z kimś się ścigasz. Poświęć ten moment zatrzymania na refleksję i odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy naprawdę żyję teraz tak, jak tego pragnę?

Koniecznie wykonaj teraz ćwiczenie z książki, by odkryć, jakie są Twoje życiowe wartości!  Następnie zapytaj się siebie, czy prowadzone obecnie przez Ciebie życie jest z nimi zgodne. Ustal także, co powstrzymuje Cię przed tym, by prowadzić życie zgodne z Twoimi wartościami, czyli życie w zgodzie ze sobą? A więc Twoje wymarzone życie?

Jeśli jest to strach, to Kamila Rowińska przekona Cię, że odwaga to po prostu podejmowanie działań pomimo strachu. Pokonywanie go będzie Cię przybliżać do osiągnięcia Twoich życiowych celów.

Odwaga to działanie pomimo strachu.

Kamila Rowińska


Życie, którego pragniesz, czeka tam, gdzie do swojego obecnego życia dodasz konsekwentne działanie. Odrzuć więc wszystkie wymówki, którymi się do tej pory karmiłeś – one jedynie hamują Cię przed podjęciem jakiegokolwiek działania. Drogą donikąd jest także szukanie winy w innych (np. w rodzicach), że Ci czegoś nie dali, że przez nich Ci czegoś brakuje.

Weź odpowiedzialność za swoje życie tu i teraz! Nawet jeśli Twoja przeszłość była trudna, nie może ona definiować Twojej przyszłości. Z przeszłości wyciągnij lekcje lub, za przykładem Kamili Rowińskiej, przepracuj ją z psychologiem. Natomiast o swoje aktualne życie zadbaj najlepiej jak potrafisz, bo jego jakość zależy od Ciebie.

I mimo to, że na Twoje życie złoży się po części to, co przyniesie Ci los, a więc na pewne wydarzenia nie będziesz mieć wpływu, to najważniejsza jest Twoja odpowiedź i postawa w reakcji na te wydarzenia.

Wybierz postawę proaktywną i przejmij odpowiedzialność i inicjatywę za to, co się dzieje wokół Ciebie. Każdy z nas przeżywa trudności i ma wyzwania, różne na różnych etapach swojego życia, jednak osoby proaktywne cechuje koncentracja nie na problemach, ale na rozwiązaniach. Bo to właśnie pokonywanie życiowych trudności jest niezbędne, by budować odwagę i siłę naszej osobowości.


Zmiana myślenia i działania

By wprowadzić zmianę w naszych działaniach, niezbędna staje się najpierw zmiana myślenia. Według Kamili Rowińskiej, to jak wygląda Twoje życie, jest odzwierciedleniem tego, co myślisz na swój temat. Radzi przy tym, by myśleć o sobie tylko dobrze.

Pomocnym narzędziem, które autorka proponuje do wdrożenia zmian w myśleniu, są pozytywne afirmacje. Są to zdania, w których wypowiadamy się o sobie wspierająco i motywująco.

Zmiana naszego myślenia ma niebagatelne znaczenie dla najbliższego otoczenia. Istnieje teoria, że jesteś „średnią arytmetyczną” pięciu dorosłych osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. Podczas rozwoju swojej osobowości możesz wkrótce zauważyć, że ludzie, którymi się do tej pory otaczałeś nie są dla Ciebie wspierający lub masz z nimi wręcz toksyczne relacje.

Nie pozwól, by takie relacje stłamsiły Twoje dążenia do realizacji własnych marzeń! Szukaj i otaczaj się więc ludźmi, którzy reprezentują podobne wartości do Twoich i będą stanowić dla Ciebie inspirację. Twoje otoczenie powinno Cię wzmacniać.

W polskiej rzeczywistości, i to już od czasów naszego dzieciństwa, przywykliśmy do częstego strofowania oraz porównywania z innymi, a także do skąpienia nam pochwał. Efektem takiego wychowania jest społeczeństwo ludzi, którzy nie czują się docenieni oraz nie wierzą w siebie i swoje możliwości. To rodzi życiową pasywność – postawę siedzenia w kącie i czekania aż ktoś nas zauważy i doceni. Tak się jednak nie dzieje, co skutkuje głęboką frustracją.

Będąc życiowo pasywni, zamiast proaktywni, stajemy się ponadto podatni na reklamę i jej nierealne obietnice – wykorzystuje się tu ten sam mechanizm wpływu wmawiając nam, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, szczęśliwi i spełnieni, bo będziemy tacy dopiero, gdy zakupimy konkretny produkt. Ciągła pogoń za sztucznymi, wyretuszowanymi obrazami z reklam pogłębia jeszcze nasz brak pewności siebie i utrwala kompleksy.


Doceń się samemu

Oba wzorce powyższych zachowań są niszczące dla naszej psychiki. Jak się zatem z nich wyrwać? Warto iść za przykładem Kamili Rowińskiej i dać sobie docenienie samemu. Autorka proponuje zacząć od zadania sobie pytania: czy chcę, aby moje życie polegało na odtwarzaniu wzorców z reklamy albo na spełnianiu oczekiwań innych osób?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „nie”, ale czujesz, że musisz popracować nad obszarem pewności siebie, to warto zastosować kolejną, po afirmacjach, pomocną technikę: wyrażanie wdzięczności za to, co masz i co do tej pory osiągnąłeś.

Dzięki stosowaniu przedstawionych w książce praktyk doceniania samego siebie, zobaczysz nagle, jak wiele potrafisz, jak duże masz możliwości i talenty oraz jak wiele bogactwa niesie ze sobą Twoje życie. Każdy z nas jest bowiem unikalną i niepowtarzalną osobowością oraz ma niesamowitą siłę do kreowania szczęśliwego świata wokół siebie.

Pamiętaj, że szczęście „już w Tobie jest. Pozwól sobie je tylko odczuwać, bez względu na to, co wokół Ciebie reklamują lub czego od Ciebie oczekują” – podpowiada Kamila Rowińska.

A szczęście? Ono w Tobie już jest. Pozwól sobie je tylko odczuwać, bez względu na to, co wokół Ciebie reklamują lub czego od Ciebie oczekują.

Kamila Rowińska


Akceptacja siebie jest formą szczęścia i uniezależnia nas od patrzenia na siebie samego poprzez pryzmat oceny innych ludzi, czyli przez to, „co ludzie powiedzą”. Wiedz, że nigdy nie spełnisz oczekiwań wszystkich wokół, dlatego żyj przede wszystkim swoim życiem i spełniaj swoje oczekiwania porównując się jedynie do tego, kim byłeś wczoraj.

Taka zmiana w postawie jest niezwykle wyzwalająca. Możesz nareszcie posłuchać swojego wewnętrznego głosu i pozwolić, by Cię prowadził na drodze do spełniania Twoich marzeń. W ten sposób zawsze będziesz się rozwijał stając się coraz lepszą wersją siebie.

Jeśli bowiem bezwarunkowo się docenisz i – tak jak pisze Kamila Rowińska – potraktujesz siebie jak bezcenny skarb, będziesz mógł spojrzeć na siebie z miłością i powiedzieć „Kocham siebie”.

Bo prawdziwa życiowa odwaga ma swoje źródło w miłości, zarówno do innych, jak i przede wszystkim do siebie samego.

Fot. Rowińska Business Coaching