Kamila Rowińska, autorka książki Kobieta Niezalezna
Motywacja,  Rozwój

Jak być kobietą niezależną?

Czy idea kobiecej niezależności jest Ci bliska? Już do niej dążysz, czy dopiero nieśmiało tli się ona w Tobie? Bez względu na punkt w którym jesteś, fantastyczną inspiracją będzie dla Ciebie książka „Kobieta Niezależna” Kamili Rowińskiej. Dziś przedstawiamy nasze refleksje po lekturze.

W poprzednim artykule opisywaliśmy, kim jest Kamila Rowińska i dlaczego tysiące kobiet uważają ją za ekspertkę od kobiecej odwagi, niezależności i asertywności. Dziś przybliżamy jej sztandarową publikację „Kobieta Niezależna” i piszemy, dlaczego każda kobieta w Polsce powinna się z nią zapoznać.


Lektura dla Polki

Podtytuł książki brzmi „Poznaj tajniki kobiet sukcesu” i dobrze oddaje charakter tej publikacji, w której znajdziemy nie tylko praktyczne porady biznesowe i życiowe samej autorki, ale także wywiady z inspirującymi kobietami mającymi spektakularne wyniki w aktywności zawodowej. Jeśli więc interesuje Cię, jak osiągnąć niezależność i sukces dzięki swojej pracy lub prowadzeniu własnego biznesu, to jest to książka napisana z dedykacją dla Ciebie.

„Kobieta Niezależna” to zdecydowanie lektura obowiązkowa dla każdej Polki. Szczególny bowiem wydźwięk ma ona w naszym kraju, gdzie nadal dominujący jest tradycyjny wzorzec roli kobiety.

Książka „Kobieta Niezależna” Kamili Rowińskiej to życiowy podręcznik z bezcennymi poradami, który każdej kobiecie uświadomi konieczność zostania niezależną.


Chcesz wyjść poza swoje obowiązki domowe i podzielić je ze swoją rodziną, by móc realizować swoje pasje i marzenia? Jesteś kobietą biznesu i chcesz osiągnąć większą efektywność, a jednocześnie znaleźć balans między pracą a życiem prywatnym? Jeśli tak, to musisz koniecznie przerobić tę publikację.

I to dosłownie przerobić – jest to bowiem pozycja nie tylko do przeczytania i przemyślenia, ale wymagająca zrobienia bardzo wartościowych ćwiczeń. Są one doskonałym narzędziem do lepszego poznania siebie samej, dzięki któremu uświadomisz sobie swoje dotychczasowe przekonania i pełnione role społeczne oraz drzemiący w Tobie potencjał.


Niezależność i pieniądze

Zanim przystąpisz do realizacji swoich dążeń do niezależności, koniecznie dowiedz się z książki, jakie masz przekonania na temat pieniędzy i bogactwa oraz dlaczego z niektórych z nich trzeba się wyzwolić. Pierwszym bowiem krokiem do prawdziwej niezależności kobiety jest jej niezależność finansowa. I wokół tego aspektu zogniskowane są porady, które usłyszysz od autorki i bohaterek jej wywiadów.

W trakcie lektury dojrzysz, że kobieca niezależność ma różne przejawy i odcienie. Jednak łączy je wspólna definicja, którą są pieniądze. Mimo że to Twoje życiowe wartości decydują o tym, jakim człowiekiem jesteś, to dzięki książce uświadomisz sobie, dlaczego pieniądze są tak ważne i stanowią źródło wolności wyborów.

To dzięki pieniądzom bardziej uniezależnisz się od zewnętrznych czynników, takich jak polityka czy stan służby zdrowia. Na nie najczęściej nie mamy bezpośredniego wpływu, ale jednak zależymy od nich w jakiś sposób. Bo zdarzają się przecież sytuacje, gdzie to właśnie posiadane pieniądze mogą zadecydować o Twoim powodzeniu, zdrowiu lub nawet życiu.

okładka książki Kobieta Niezależna Kamili Rowińskiej

Książka „Kobieta Niezależna” Kamili Rowińskiej to niesamowita inspiracja dla wszystkich kobiet, które chcą się w życiu spełniać i czerpać z niego pełnym garściami. Dołącz do nich i zostań Kobietą Niezależną!


Gdyby nagle okazało się, że podobnie jak Kamila Rowińska musisz przejść kosztowną operację, to lepiej byłoby mieć pieniądze, prawda? Może i one „szczęścia nie dają”, ale komfort życia już tak. Musisz więc po prostu zająć się Twoją sytuacją finansową, bo stanowi ona chyba jedyny czynnik, na który masz w życiu bezpośredni wpływ.

Mogło złożyć się tak, że miałaś w życiu trudniejszy start, bo przykładowo rodzice nie mogli Cię wesprzeć finansowo. Kamila Rowińska miała podobną sytuację. Jednak radzi ona, żeby przestać użalać się nad sobą i zadbać o stan swoich finansów samodzielnie. Jeśli z kolei nie pracujesz i wiedziesz dostatnie życie u boku pracującego męża, to bądź ostrożna! Możesz wpaść w groźną życiową pułapkę, przed którą ostrzegają kobiety dzielące się swoimi historiami w książce.


Niezależność od stereotypów

Czasami próbuje się przedstawiać kobiety niezależne jako zorientowane na sobie karierowiczki lub wyrodne matki, nie poświęcające się w pełni swym dzieciom. W rzeczywistości, kobiety niezależne po prostu nie dają sobie wmówić, że jedynym życiowym zadaniem, czy wręcz obowiązkiem kobiety jest prowadzenie domu oraz rodzenie i opieka nad dziećmi, a mężczyzny – zarabianie na utrzymanie rodziny.

Podobne twierdzenia, którymi karmią nas osoby (w większości inne kobiety) głównie ze starszego pokolenia, nie przystają do dzisiejszych czasów. Słuchaj więc przede wszystkim siebie, bo to na siebie będziesz musiała ostatecznie w życiu liczyć.

Jednym z zadań związanych z Twoją niezależnością będzie uwolnienie się od ograniczających stereotypów na temat społecznych ról kobiet i mężczyzn. Nastał czas, jak pisze Kamila Rowińska, by wbić sobie do głowy, że zarabianie i inwestowanie pieniędzy, to zarówno męskie, jak i kobiece zajęcie. A Ty musisz przejąć za nie odpowiedzialność!


Rozwój priorytetem

Jeśli jednak chcesz zająć się podstawą niezależności, czyli poprawą swoich finansów, to musisz działać jak profesjonalistka. Wymaga to stałego inwestowania w siebie. I choć dbanie o swój wizerunek jest ważne (bo według Kamili Rowińskiej jako kobieta sukcesu i biznesu „nie możesz wyglądać jak nieposłane łóżko”), to nie chodzi tu wcale o inwestycję w nową fryzurę czy zakup kolejnej pary szpilek.

Im lepszym fachowcem w swojej dziedzinie jesteś, tym większy masz wybór i mniejszą konkurencję

Kamila Rowińska


Mowa o stałym podnoszeniu swoich kwalifikacji i poszerzaniu wiedzy. Sięgaj po książki, audiobooki, szkolenia, studia podyplomowe czy sesje coachingowe, które przyspieszą Twój rozwój. Na początku może nie być łatwo, bo niestety nadal wiele polskich kobiet stawia w rodzinie swoje potrzeby na ostatnim miejscu i gdy wydaje pieniądze na swój rozwój, to doświadcza poczucia winy.

Trzeba się od tego uczucia jak najszybciej uwolnić – wszyscy bowiem w domu są jednakowo ważni i tak samo ich potrzeby mają równy priorytet! Gdy nie dbasz o swoją wiedzę i rozwój, nie tylko partner biznesowy szybko to rozpozna, ale na dłuższą metę możesz stać się także mniej atrakcyjna dla Twojego partnera życiowego, gdyż w pewnym momencie nie będzie o czym rozmawiać.

Ważne jest przy tym uświadomienie sobie, że uczysz się i rozwijasz dla siebie, nie dla innych. Nie czekaj wyłącznie aż pracodawca zapewni Ci szkolenia. Inwestuj w siebie sama. „Im lepszym fachowcem w swojej dziedzinie jesteś, tym większy masz wybór i mniejszą konkurencję” – pisze Kamila Rowińska. Większość z ludzi nie kieruje się na szczyt, tylko pozostaje na dole i walczy o najniższe stanowiska żyjąc jednocześnie w strachu przed zwolnieniem.


Dyscyplina a sukces

Żeby jednak znaleźć się na szczycie, musisz wykonać pracę nie tylko nad sobą samą, ale i wraz z Twoją rodziną. Nie można być najlepszą na 100% w pracy i w domu – pozwól, by pozostali domownicy również przejęli część obowiązków. Ponieważ jako rodzina jesteście zespołem i wszyscy gracie do tej samej bramki. Autorka dzieli się w tym miejscu praktycznymi poradami, jak organizować i delegować w domu takie obowiązki jak m.in. gotowanie, sprzątanie czy prasowanie.

Lecz uporządkowanie spraw domowych to tylko część drogi do sukcesu i niezależności. Większość stanowi Twoje efektywne działanie ukierunkowane na cel. Do jego osiągnięcia potrzebujesz samodyscypliny, dobrej organizacji czasu i wysokiej wydajności w pracy. Kamila Rowińska działa wedle zasady: „jak pracujesz, to pracuj!”. Dzieli się przy tym w książce prostymi i przez to skutecznymi patentami, jak zwiększyć swoją efektywność podczas pracy.

Z publikacji dowiesz się także, jak planować swoje działania w oparciu o podstawę piramidy, którą tworzą Twoje wartości życiowe, a następnie o wysoką stawkę godzinową. Sekretem kobiet sukcesu jest bowiem wcale nie większa ilość godzin pracy, ale praca za wyższą stawkę godzinową. Pracuj mądrzej, a nie ciężej!

Zarabianie i inwestowanie pieniędzy, to zarówno męskie, jak i kobiece zajęcie. A Ty musisz przejąć za nie odpowiedzialność!

Kamila Rowińska


Co następnie zrobić z tymi mądrze zarobionymi pieniędzmi? Pozwól, by to one ciężko na Ciebie pracowały i pilnuj, by nie przeciekały Ci przez palce. Zacznij od oszczędzania małych sum, pamiętając o tym, że żeby je inwestować konieczna jest najpierw dyscyplina we własnych finansach.

Poza ograniczeniem swoich zapędów konsumpcyjnych (zwłaszcza w zakresie ubrań, kosmetyków i stołowania się na mieście) i wprowadzeniem do swojego życia minimalizmu, naucz się planować swój budżet domowy. Kamila Rowińska proponuje tu wzór dzielenia go na sześć kont, zgodnie z metodą milionera T. Harva Ekera. Niezwykle cenne są także porady autorki w zakresie gospodarowania budżetem firmowym – jeśli planujesz założenie lub już prowadzisz biznes, to koniecznie przeczytaj rozdział o tym!


Postanów wygrać!

Na koniec, warto powrócić do prologu książki i słów autorki, która pisze: „W życiu nie zawsze wygrywają najmądrzejsi, najpiękniejsi i najbardziej przebojowi. Wygrywają ci, którzy postanawiają wygrać!”. Za prawdziwą niezależnością kobiety stoi bowiem podjęta decyzja, żeby tą niezależność osiągnąć. Każda z nas dojrzewa do niej w swoim czasie i nigdy nie jest za późno, by taką decyzję podjąć.

W życiu nie zawsze wygrywają najmądrzejsi, najpiękniejsi i najbardziej przebojowi. Wygrywają ci, którzy postanawiają wygrać!

Kamila Rowińska

Książka „Kobieta Niezależna” Kamili Rowińskiej stanowi życiowy podręcznik, który każdej kobiecie uświadomi konieczność zostania niezależną. Po podjęciu decyzji potrzeba już tylko podjęcia konkretnych działań na drodze do celu niezależności.

Drogowskazem będą dla Ciebie bezcenne porady zawarte na kartach tej publikacji. Stanowią one niesamowitą inspirację dla wszystkich kobiet, które chcą się w życiu spełniać i czerpać z niego pełnym garściami. Dołącz do nich i zostań Kobietą Niezależną!


Fot. Rowińska Business Coaching