Motywacja,  Rozwój

Twoje pieniądze – odczaruj je!

Niezależność finansowa to popularny temat w obecnym okresie wysokiej inflacji i niepewności na rynkach. Od czego zacząć, by ją osiągnąć? Od podstaw! O nich mówi książka „Twoje pieniądze” Philippa J. Müllera, którą otrzymaliśmy od wydawnictwa MT Biznes i dziś bierzemy na warsztat. Przeczytaj naszą subiektywną recenzję!

Mimo że nasze społeczeństwo jest częścią światowego systemu kapitalistycznego, gdzie pieniądz kształtuje wszystkie najważniejsze decyzje, to jednak w programach szkolnych nikt nie uczy nas zasad jego funkcjonowania.

Brak nam podstawowych umiejętności, niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w kapitalizmie: prezentacji, sprzedaży czy przemawiania publicznego. Luka w wiedzy utrudnia nam wykorzystanie zasad systemu do budowania dostatniego życia.

Nasuwa się więc istotne pytanie:

Dlaczego nie kształci się nas w biegłym opanowaniu systemu kapitalizmu?

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, to nasuwa się myśl, że ludzi nie znających zasad kapitalistycznej gry łatwiej można wykorzystać. Osoby, które nie samokształcą się w dziedzinie finansów osobistych, są stale finansowo zależne od systemu zasiłków i nie budują swojej niezależności finansowej, stają się bardziej podatne na manipulację polityków i oszustów finansowych.


Brak edukacji, brak emerytury

Jak się okazuje, braki edukacyjne to nie tylko polska specyfika – podobnie wygląda sytuacja w Niemczech, gdzie przeciętny uczeń przez cały okres kształcenia ma tylko maksymalnie do 20 godzin lekcji z tej tematyki.

A dowiadujemy się tego z książki „Twoje pieniądze. Jak więcej zarabiać, mniej wydawać i lepiej inwestować”* (link afiliacyjny), którą otrzymaliśmy do recenzji od wydawnictwa MT Biznes. Jej autorem jest Philipp J. Müller – niemiecki inwestor giełdowy, milioner i twórca programu szkoleniowego PJM Investment Akademie.

Philipp J. Müller jest zdecydowanym zwolennikiem kapitalizmu i twierdzi, że gospodarka rynkowa oraz wykorzystanie internetu dają, jak nigdy w historii, wspaniałe możliwości do rozwoju przedsiębiorczości.

Jednocześnie wskazuje on na zagrożenia, które dotkną nas, jeśli nie nauczymy się zasad rządzących światem opartym na władzy pieniądza.

Autor rozpoczyna swą książkę od trafnych stwierdzeń:

 • Brak edukacji finansowej uniemożliwia nam osiągnięcie sukcesu w gospodarce kapitalistycznej, w której rządzi pieniądz.
 • Emerytur za 30 lat nie będzie, gdyż państw nie będzie stać na ich wypłatę. Wielu z nas jako przyszli seniorzy może zostać zmuszonych do żebrania na ulicy, jeśli już teraz nie zadbamy o prywatną emeryturę.
 • Mity i błędne przekonania na temat pieniędzy determinują naszą kondycję finansową i skutki naszych finansowych decyzji.
 • Doradcy finansowi sprzedają produkty swoich firm, ponieważ dostają za to prowizje. Ich priorytetem nie są nasze korzyści jako klientów.
 • W społeczeństwie przeważa rozpasana konsumpcja na pokaz (i jakże często na kredyt), a znacznie mniej osób chce podjąć się mądrego inwestowania.

I dalej, autor wyciąga z tych faktów również słuszne wnioski:

 • Edukuj się finansowo sam (przez całe życie) i wykorzystuj zdobytą wiedzę w praktyce.
 • Rozpraw się ze szkodliwymi mitami na temat pieniędzy, które wpoiło Ci Twoje otoczenie!
 • Stań się niezależny finansowo – nikt nie zadba o Twoje finanse lepiej niż Ty sam!
 • Jak najszybciej pożegnaj się z wiarą w publiczny system emerytalny i zacznij budować majątek, by mieć środki na dostatnią starość.
 • Nie kolekcjonuj gadżetów, ale staraj się czynić dobro wokół siebie, realizując swoją życiową misję.


Bilet do wolności

Philipp J. Müller twierdzi, że niezależność finansowa jest możliwa do osiągnięcia przez każdego. Choć jednocześnie przyznaje on, że to zadanie niełatwe, gdyż wymaga od nas wysiłku. A ten chce już podjąć zdecydowanie mniej osób.

Jest to wysiłek włożony w zrozumienie zasad rządzących systemem kapitalistycznym i zastosowanie ich w praktyce do budowania własnej zamożności. W kapitalizmie bowiem, według autora, „pieniądze są biletem wstępu do życia w wolności”.

Następnie Philipp J. Müller doradza, co można zrobić, by powyższe fakty i wnioski przekuć na swoją finansową korzyść:

1) Zbuduj pozytywną relację z pieniędzmi.

Odczaruj swoje pieniądze! Pozbądź się błędnych przekonań i mitów (np. twierdzenia, że pieniądze są „złe”, „brudne” czy „psują charakter”) oraz złych nawyków, jakie narosły u Ciebie w związku z tematem pieniędzy.

W tym celu możesz skorzystać z ćwiczeń zawartych w książce. Przyznam, że zadanie miłego „przywitania się z pieniędzmi” było dla mnie bardzo ciekawym i pozytywnym doświadczeniem.

2) Zarządzaj swoimi finansami.

Wdróż w życie system koszyków, tj. odpowiedniego podziału budżetu domowego na system kont, które pokryją Twoje koszty na utrzymanie się, większe lub awaryjne zakupy, edukację i zabawę oraz dzięki którym znajdziesz środki na oszczędzanie, inwestycje, a także na pomoc charytatywną.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że Philipp J. Müller odtwarza tu metodę systemu kont T. Harva Ekera (z której korzystają też trenerki biznesu Kamila Rowińska i Dominika Nawrocka).

3) Zarabiaj więcej!

Zwiększaj swoją wartość rynkową poprzez nieustanną i szeroką edukację, niezależnie czy jesteś pracownikiem, czy przedsiębiorcą. Im większe dochody, tym więcej środków na inwestycje w Twoje marzenia i cele życiowe oraz na zabezpieczenie prywatnej emerytury.

4) Skończ z ostentacyjną konsumpcją.

Na zakupach zawsze zadawaj sobie pytanie: czy to jest mi rzeczywiście potrzebne?

A może lepiej po prostu odpuścić kupno kolejnej markowej torebki lub ciucha, który założysz kilka razy i wrzucisz na dno szafy?

Zamiast tego przeznacz czas na naukę inwestowania, a zaoszczędzone środki odkładaj na inwestycje, które przyniosą Ci dodatkowy dochód!

5) Uczyń świat lepszym!

Jak twierdzi Philipp J. Müller, pieniądze po prostu uwydatniają nasz charakter. Zatem wraz z budowaniem zamożności nie zapominaj o szerzeniu etycznego działania – pomagaj ludziom i organizacjom rzeczywiście potrzebującym wsparcia oraz dbaj o środowisko naturalne, by stworzyć lepszy świat teraz i dla przyszłych pokoleń. Pieniądze zobowiązują!

Philipp J. Müller przypomina tu o etycznym wymiarze zamożności. Twierdzi, że nawet gdy zarobisz spore pieniądze, to nie będzie to tylko Twoja zasługa. Nie działamy w próżni społecznej – żyjemy na tym świecie razem i nasz sukces w dużej mierze zależy też od innych ludzi. Pielęgnuj relacje i praktykuj wdzięczność za dobro, które Cię spotyka.


„Twoje pieniądze” – dla kogo książka?

Na początek podsumowania, kilka uwag krytycznych:

 • Warto, by sformułowania w książce kierowane bezpośrednio do czytelnika, tj. „Ty/Tobie/Ciebie” były pisane z dużej litery – to wyraz szacunku, który sprawia również, że odczytujemy treści bardziej osobiście.
 • Formularz Excela, do którego link znajdziemy w książce, jest tylko w języku  niemieckim.
 • Końcowa część książki to jedynie bardzo ogólne zarysowanie rynku akcji i handlu opcjami (jako głównej metody inwestowania Philippa J. Müllera). Łącznie z wielokrotnym wymienianiem w książce zalet akademii inwestowania założonej przez autora, sprawia to wrażenie, że publikacja ta ma formę pośredniej zachęty do udziału w jego odpłatnym programie szkoleniowym.

Zagadnienia poruszane przez Philippa J. Müllera są ciekawe i warto było się z nimi zapoznać dzięki lekturze tej książki. Interesującym doświadczeniem było także wykonanie ćwiczeń sformułowanych jako pytania do samodzielnej odpowiedzi i refleksji. Jednakże spora część książki „Twoje pieniądze” stanowi raczej powtórzenie treści zawartych w innych publikacjach z zakresu niezależności finansowej i rozwoju osobistego.

Dlatego czytelnik, który siedzi głębiej w tej tematyce, może potraktować tę książkę raczej jako przypomnienie czy utrwalenie posiadanych informacji.

Natomiast jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki na drodze ku zamożności i jesteś gotowy na świadome zaopiekowanie się swoimi finansami, ale potrzebujesz wskazówek, jak odczarować kwestie związane z pieniędzmi, to warto sięgnąć do tej książki.

Warto do niej zajrzeć także wtedy, gdy już znajdujesz się na tej ścieżce, ale np. inwestycje z jakiegoś powodu Ci nie wychodzą. Może w swoim podejściu do pieniędzy popełniasz któryś z błędów opisanych w książce? Zrób mały krok w tył, przepracuj blokującą Cię barierę i rozpraw się z nią raz na zawsze. Będzie to tylko z korzyścią dla Ciebie i Twoich finansów.

I ruszaj dalej!

W tekście znajdują się linki afiliacyjne oznaczone *. Przekierowują one do księgarni maklerska.pl, gdzie możesz kupić tę książkę bezpośrednio. Link nie zmienia ceny książki w sklepie, a dzięki zakupowi możesz wspomóc rozwój naszego bloga.

Fot. Wydawnictwo MT Biznes oraz Annie Spratt (Unsplash)