Ekologia

Zwierzęta w koronie

Pandemia koronawirusa, z którą mierzy się dziś cały świat, stanowi prawdziwe wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych zwierząt. Przeczytaj, jak możesz im pomóc w obecnej sytuacji!

Porzucone zwierzęta w Chinach

Według brytyjskiej telewizji Sky News, z miasta Wuhan, będącego epicentrum pandemii wirusa SARS-CoV-2, wiele spośród osób, które wyjechały lub zostały skierowane na kwarantannę, zostawiło swoje zwierzęta domowe zamknięte same w domach. Mer Wuhan – Zhou Xianwang twierdzi, iż miasto opuściło nawet 5 mln osób. Ocenia się, że mieszkańcy mogli porzucić nawet 50 tys. zwierząt, którym grozi teraz śmierć głodowa.

Grupy działaczy z Wuhan, którzy na prośbę właścicieli włamują się do ich mieszkań, ratują psy, koty i innych pupili pozostawionych bez jedzenia i wody. Jeden z mężczyzn z takiej grupy, który przestawił się jako Lao Mao („Stary Kot”), powiedział agencji Reutera, że jego zespół uratował od 25 stycznia 2020 r. około tysiąca zwierząt.

Grupy te apelują w mediach społecznościowych, by właściciele zwierząt poszukiwali pomocy również u sąsiadów czy administracji budynków. Liczba zamkniętych zwierząt jest na tyle duża, że przerasta możliwości działaczy i nie będą mogli się oni zaopiekować wszystkimi zwierzętami.

Jednocześnie, organizacje prozwierzęce poinformowały, że lokalne władze w Chinach namawiają do zabijania kotów oraz psów w obawie przed zakażeniem koronawirusem. Jeśli chińskie władze zdecydują, że psy i koty stanowią zagrożenie epidemiologiczne, to obawiam się o ich bezpieczeństwo – ostrzegła Wendy Higgins, rzeczniczka organizacji The Humane Society International.


Koronawirus a zwierzęta domowe

W Polsce pojawiły się w marcu 2020 r. rzekome doniesienia, jakoby znalazły się osoby chcące uśpić swoje zwierzęta ze strachu przed zarażeniem koronawirusem. Na szczęście lekarze weterynarii szybko zdemaskowali ten fake news.

Zgodnie z najnowszymi informacjami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (World Organisation for Animal Health, OIE), przy obecnym stanie wiedzy nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe przyczyniają się do rozprzestrzeniania koronawirusa powodującego chorobę COVID-19.

Nie ma obecnie dowodów na to, że zwierzęta domowe przyczyniają się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt


Zwierzęta domowe nie są więc dla nas zagrożeniem. Tym bardziej dbajmy o naszych czworonogów w tym trudnym czasie! Ważne jest przestrzeganie zasad higieny – myj dokładnie ręce przed i po głaskaniu zwierzaka oraz powrocie ze spaceru z nim (a na spacer wybieraj raczej odosobnione miejsca).

Należy przy tym pamiętać, że osoby chore na COVID-19 (lub wykazujące niepokojące objawy) powinny unikać kontaktu ze zwierzętami, tak jak i z innymi ludźmi. Domowe psy i koty należy wtedy chronić poprzez izolowanie się od nich, tak jak od innych członków rodziny.

Problemem dla naszych pupili, o którym zaczyna się mówić, może stać się dezynfekcja przeprowadzana w przestrzeni publicznej (na ulicach, chodnikach, przystankach oraz sygnalizatorach). Nie pozwól Twojemu zwierzakowi węszyć lub lizać powierzchni w tych miejscach, a po powrocie ze spaceru umyj mu łapy wodą z mydłem. Natomiast gdy zaobserwujesz u niego niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.


Pies w koronie

Może zdarzyć się nam taka sytuacja, że mamy zwierzę domowe, a sami jesteśmy na przymusowej kwarantannie, poddajemy się samoizolacji, jesteśmy przeziębieni, chorzy, niepełnosprawni, mamy małe dziecko albo po prostu obawiamy się wyjść z domu w czasie epidemii.

Na szczęście nie jesteśmy sami! Jeśli brakuje Ci pomocy przy opiece nad Twoim zwierzęciem, to wiedz, że na Facebooku powstała specjalna grupa wsparcia „Pies w koronie”. Jest w niej już ponad 43 tysiące osób. Koniecznie do niej dołącz i poproś o pomoc! Możesz się tam także zgłosić jako osoba chętna do wyjścia na spacer z czyimś pupilem.

Tu znajdziesz link to grupy wsparcia na Facebooku „Pies w koronie”: https://www.facebook.com/groups/654422091958462/

A tutaj link do strony internetowej „Pies w koronie”: https://pieswkoronie.org

Fot.: https://pieswkoronie.org/


Ratujemy zwierzaki

Mimo że pozostajemy w swoich domach w ramach akcji #zostańwdomu, możemy nadal czynnie pomagać zwierzętom! Skorzystajmy z tego i wspomóżmy lokalne schronisko lub inną organizację prozwierzęcą – wyszukaj ich stronę w internecie i napisz emaila lub zadzwoń pytając, czego najbardziej potrzebują w obecnej sytuacji.

Warto zajrzeć również na stronę portalu RatujemyZwierzaki.pl, prowadzonego przez Fundację Siepomaga – za jego pomocą możesz wesprzeć zbiórkę na konkretnego zwierzaka potrzebującego pomocy lub wyszukać i wesprzeć wybraną przez Ciebie organizację opiekującą się zwierzętami. Portal zebrał do tej pory ponad 42 mln złotych w 17,5 tys. zbiórek.

Tu znajdziesz link do portalu Ratujemy Zwierzaki: https://www.ratujemyzwierzaki.pl

Mimo panującej obecnie niepewności, są nadal ludzie gotowi zaadoptować starsze bezdomne zwierzaki, jak pokazuje to akcja „Wybieram seniora” prowadzona przez Schronisko na Paluchu w Warszawie. Warto stworzyć pełen miłości dom szczególnie dla starszego psiaka lub kociaka, by szczęśliwie przeżył z nami jesień swojego życia. Odwdzięczy nam się za to swoim bezgranicznym oddaniem i miłością.

Zobacz profil akcji „Wybieram seniora”: https://www.facebook.com/wybieramseniora

Podsumowując, dbajmy podczas pandemii nie tylko o siebie, ale również na miarę swoich możliwości pomagajmy zwierzakom. Pamiętajmy, że są one bezbronne i potrzebują naszej pomocy!

Fot. Pexels oraz https://pieswkoronie.org/