Motywacja,  Rozwój

W Moim Ogrodzie… na Ścieżce Prostej Obfitości

Czy Ty też masz dość ciągłych porad, jak masz żyć, które wylewają się ze wszystkich środków przekazu w wykonaniu „trenerów życia” wszelkiego rodzaju? Jeśli jednak nadal chcesz lepiej poznać wewnętrzne Ja oraz odkryć swoje prawdziwe marzenia i pasje, to poznaj wyjątkową książkę, która jest tym tematom poświęcona. Oto „Ścieżka Prostej Obfitości. 365 dni do życia w harmonii i radości” autorstwa Sarah Ban Breathnach!

Czy również masz wrażenie, że zewsząd wszyscy mówią Ci, jak masz żyć? Zalew poradnikowych stron internetowych, blogów, programów telewizyjnych, książek, kolorowych magazynów, coachów i celebrytów… I co chwilę pojawiają się nowi „trenerzy życia”, którzy dyktują Ci, w co się ubierać, co jeść, jak pracować, jak odpoczywać, jak urządzić swój dom, jak budować związek oraz w jaki sposób wychowywać dzieci.

A gdzie w tym wszystkim jesteś prawdziwa Ty?

Co Ty tak naprawdę lubisz i co chcesz robić w swoim życiu? Jaki wygląd, jedzenie, praca, forma wypoczynku, aranżacja wnętrz, relacje w związku czy metody wychowawcze są zgodne z Tobą? Co jest w życiu tak naprawdę Twoje, a co zapożyczone z przekazów medialnych lub skopiowane od celebrytów?

Jeśli zadajesz sobie takie pytania i starasz się szukać drogowskazów, które prowadzą do odpowiedzi, to zapraszam Cię serdecznie do lektury.


Granice coachingu

Od 2017 roku intensywnie i z pasją zajmuję się swoim rozwojem osobistym, co sprawia mi ogromną radość. Moja przygoda z tą dziedziną zaczęła się od książki „Fenomen poranka” autorstwa Hala Elroda i wdrożenia w życie techniki Miracle Morning (przeczytasz o niej w tym artykule). Następnie sięgałam po kolejne książki z tego zakresu (polecam je w dziale Motywacja), a także uczestniczyłam w różnych szkoleniach coachingowych, zarówno stacjonarnych, jak i online.

Dzięki zainwestowaniu czasu, pieniędzy i wykonywaniu ćwiczeń w tej sferze życia mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że stałam się człowiekiem skuteczniejszym, efektywniejszym oraz bardziej asertywnym niż byłam wcześniej. I zamierzam te działania kontynuować, gdyż rozwijanie swojej osobowości jest nigdy niekończącą się przygodą. Jednak w tym roku zrozumiałam, że rozwój osobisty w duchu coachingu ma także swoje ograniczenia.

Coaching bazuje głównie na mocnych stronach naszej osobowości i pomaga je rozwinąć, ale taki rozwój jest tylko częścią prawdy o nas samych. Człowiek bowiem objawia się w całej swej pełni dopiero, gdy zacznie postrzegać siebie jako całość, zarówno ze swoimi zaletami, jak i wadami. To punkt wyjściowy do pracy nad zaakceptowaniem siebie oraz stania się lepszym i pełniejszym człowiekiem.

W pandemicznym roku 2021 naszła mnie refleksja, że w życiu nie jest ważna wyłącznie większa skuteczność działań, wydajność pracy czy asertywność zachowań, którą oferuje coaching, ale na pierwszym miejscu w rozwoju osobistym powinno znaleźć się lepsze poznanie nas samych.

Do tego wniosku doszłam pod wpływem bardzo wartościowej książki, którą chciałabym Ci dziś przedstawić.


Odkryj swoje Autentyczne Ja

Jeśli chcesz wśród zalewu doradców życiowych odnaleźć własne Ja i swoje prawdziwe preferencje oraz marzenia, to co powiedziałabyś na książkę, która nie będzie Ci radzić, jak żyć i przez to wywoływać presję, ale delikatnie i wspierająco pomoże Ci odkryć, kim naprawdę jesteś i co jest w życiu najważniejsze dla Ciebie?

Fot. Dom Wydawniczy REBIS

Taką właśnie książką jest światowy bestseller „Ścieżka Prostej Obfitości. 365 dni do życia w harmonii i radości” autorstwa Sarah Ban Breathnach. Publikacja ta składa się z medytacji w formie krótkich esejów na każdy dzień roku, których lektura wywołuje tak potrzebną refleksję nad naszym życiem, zachęca do zadawania sobie ważnych egzystencjalnie pytań i pozwala nam odkryć głębię naszej osobowości oraz pełniej poznać swoje Autentyczne Ja.

Jeśli przeżywasz teraz w życiu szczególnie trudny okres (zagubienie w wyborze drogi życiowej, problemy w pracy, trudności finansowe, napięcia w związku i rodzinie, czy niska akceptacja dla własnego wyglądu), to wiedz, że takie wyzwania miała także autorka książki – Sarah Ban Breathnach. Dlatego z kart publikacji zwraca się ona do nas, czytelniczek, nie jako wszystkowiedzący „trener życia”, ale jako kobieta, jedna z nas, która boryka się z podobnymi do naszych problemami i która pomimo nich pragnie cieszyć się pełnią życia.

Każdy z 365 codziennych esejów porusza jeden z aspektów naszej rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy jego tematem jest rodzina, związek, praca, pasje, relaks czy wygląd, esej taki jest niezwykle szczery, pisany w lekkim stylu, ale zawierający ponadczasową mądrość spojrzenia dojrzałej kobiety. Lektura ta inspiruje do przemyśleń na temat siebie samej i miejsca w życiu, w którym się teraz znajdujemy. Całość okraszona jest mnóstwem inspirujących cytatów i przeplatana nawiązaniami do fascynujących historii innych kobiet, które mimo różnych trudności podążyły w życiu za swoją pasją i osiągnęły spełnienie.


Moja Ścieżka Prostej Obfitości

Lektura kolejnych medytacji ze „Ścieżki Prostej Obfitości” sprawia, że już teraz wiem, że czas spędzany z tą publikacją będzie dla mnie rokiem samopoznania. Książka zapewnia fascynującą przygodę w głąb siebie i przyczynia się do rozwoju mojej osobowości. Kiedy ją czytam, zadaję sobie najważniejsze życiowe pytania i jednocześnie daję sobie spokojną przestrzeń i czas do odpowiedzi na nie. Bo jak pisze sama autorka, odpowiedzi same przyjdą w odpowiedniej chwili.

Fot. Dom Wydawniczy REBIS

Osobiście czytam tę książkę w ten sposób, że z każdego eseju wynotowuję najważniejsze myśli i wartościowe dla mnie cytaty – używam do tego Dziennika Wdzięczności tejże autorki, który stanowi pozycję dodatkową, uzupełniającą, ale równie dobrze może tu posłużyć samodzielnie założony zeszyt lub pamiętnik. Możesz też zapisywać w nim to, za co jesteś wdzięczna danego dnia. Cyklicznie wracam do tych notatek, by utrwalać w pamięci wartościowy przekaz książki oraz przypominać sobie, jak wiele dobra mnie otacza.

Ponadto staram się zawsze coś zrealizować z listy Prostych Radości na dany miesiąc, które są niczym innym, jak propozycjami autorki na kreatywne aktywności na każdą porę roku. Dzięki nim mogę pielęgnować radosną twórczość, bo kto powiedział, że artystyczne zabawy są tylko dla dzieci? Możesz się doskonale przy nich rozerwać i rozniecić swoją kreatywność. Kto wie, do czego Cię to zaprowadzi? Może do pomysłu na własne rękodzieło, albo po prostu na nowe relaksujące hobby?

I tak na przykład możesz wyszukać w internecie zdjęcia ogrodu Twoich marzeń i zrobić z nich kolaż, który zawiesisz nad biurkiem lub wkleisz do swojego albumu pełnego inspiracji. Możesz udekorować swoje biurko ulubionymi kwiatami, znaleźć swoje święte miejsce do spędzania chwil sama ze sobą, urządzić Szufladę Pocieszenia, zorganizować biwak na przywitanie wiosny, stworzyć z zebranych muszli i piasku pamiątkę z wakacji, ugotować potrawę z filmu lub książki, czy po prostu zanurzyć się w pachnącej kąpieli w blasku świec.

To twórcze i przyjemne spędzanie czasu na rozmaite sposoby pomoże Ci pobyć sama ze sobą, przez co odkryjesz swoje prawdziwe zainteresowania i preferencje w stylu życia. Pozwoli Ci to na chwilę zatrzymania w codziennym kołowrotku wyzwań i obowiązków i będziesz wreszcie mogła zatroszczyć się o siebie.


Wyjątkowa książka i wyjątkowa Ty

Lektura książki Sarah Ban Breathnach przynosi mi wewnętrzny spokój i pozytywne wzmocnienie, a jednocześnie dodaje energii do działania, co sprawia, że każdy mój poranek w stylu Miracle Morning zaczynam pełna ciekawości, co znajdę w kolejnym eseju. Czytanie tych codziennych medytacji przynosi mi ogromną nadzieję oraz otwiera oczy i duszę na obfitość i dobro, które nas otaczają, a które tak często umykają naszej uwadze podczas gonitwy za bieżącymi sprawami.

Myśl przewodnią książki „Ścieżka Prostej Obfitości” stanowi głęboka wiara autorki w to, że masz w tej chwili wszystko to, czego Ci potrzeba, abyś była autentycznie szczęśliwa. Czasem tylko potrzebujemy pomocy, żeby to dostrzec i ta książka jest właśnie taką subtelną przewodniczką na drodze do naszego życiowego spełnienia.

Masz już wszystko, czego potrzeba, byś była autentycznie szczęśliwa.

Sarah Ban Breathnach „Ścieżka Prostej Obfitości”

Niezwykle wartościowe treści zawarte w „Ścieżce Prostej Obfitości” sprawią ponadto, że w końcu uwierzysz i docenisz, iż jesteś jedyna w swoim rodzaju oraz będziesz umiała podkreślić swoją wyjątkowość. Dzięki tej książce zaczniesz wspaniałą przygodę z rozwojem samej siebie i odkryjesz ogrom swego twórczego potencjału. Przekona Cię ona, że szkoda czasu na robienie z siebie kogoś, kim nie jesteś i wesprze Cię ona w tym, żebyś mogła jak najlepiej wykorzystać to, do czego zostałaś stworzona.

Nie bez przyczyny publikacja ta stała się światowym bestsellerem, który sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy i został przetłumaczony na 28 języków. Kobiety polecają „Ścieżkę Prostej Obfitości” sobie nawzajem – polecam ją i ja, gdyż czerpię z niej mnóstwo dobra, wartości i wsparcia. Bardzo bym chciała, by stało się to udziałem każdej kobiety, dlatego więc z pełnym przekonaniem i wdzięcznością rekomenduję tę wyjątkową książkę właśnie Tobie.