Motywacja,  Rozwój

Kobieta i pieniądze – duet idealny w 7 krokach

Żadna z książek na temat finansów osobistych dla kobiet nie przemawia do nas tak dobrze, jak ta pisana przez pryzmat własnych doświadczeń autorki i odniesiona do polskich realiów. Jeśli w poradniku finansowym szukasz dla siebie praktycznych porad pisanych przez kobietę, która znajdowała się w podobnej do Twojej sytuacji, to książka Dominiki Nawrockiej „Kobieta i pieniądze” będzie dla Ciebie niezwykle cenną publikacją. Przeczytaj naszą recenzję i dowiedz się, jak skutecznie zaopiekować się swoimi finansami w 7 krokach.

Czy jako kobieta wolałabyś wieść życie godne i bogate, czy raczej ciągle borykać się z niedostatkiem? Odpowiedź tylko na pozór jest oczywista. Okazuje się bowiem, że według badań, wiele kobiet nie dba w odpowiednim czasie o zapewnienie sobie dostatnich warunków do życia. Liczą raczej w tym względzie na innych — męża, rodzinę, pracodawcę lub rząd — przez co zapadają w złudny letarg wierząc, że to ktoś inny zapewni im bezpieczeństwo finansowe.

Często z takiego letargu budzimy się dopiero wtedy, gdy doświadczymy w naszym życiu silnego negatywnego zdarzenia (jak rozwód, nagła utrata pracy czy choroba). Dopiero gdy wszystkie pozory liczenia na innych opadną, uświadamiamy sobie, jak ważne dla kobiety są jej własne pieniądze i niezależność finansowa.

Co zrobić w takiej sytuacji? Albo lepiej: co zrobić, by do takiej sytuacji nie dopuścić?


Finanse z dedykacją dla kobiet

Nie czekaj, aż życie zmusi Cię do zadbania o swoje finanse. Otrzymaj już teraz cenny impuls do działania! A zdecydowanie będą nim treści z niezwykle wartościowej książki „Kobieta i pieniądze” Dominiki Nawrockiej, którą dziś recenzujemy.

Fot. Kobieta i pieniądze

Dla autorki impulsem do zadbania o własne finanse był kryzys w małżeństwie i wyprowadzka z dwójką dzieci z domu, które uświadomiły jej fakt, że w rzeczywistości cały majątek znajdował się w rękach męża. Wydarzenia te rozpoczęły u niej proces zmiany całego życia, w efekcie którego napisała książki „Kobieta i pieniądze” i „Ekspertka” oraz stworzyła ogólnopolską sieć organizacji edukujących finansowo kobiety pod nazwą Klub Kobieta i Pieniądze.

Pierwsza książka Dominiki Nawrockiej, „Kobieta i pieniądze”, jest szczególnie uświadamiającą życiowo lekturą, zadedykowaną przez kobietę dla innych kobiet, gdyż opiera się na osobistych doświadczeniach autorki oraz jest odniesiona do dobrze nam znanych polskich realiów. Zawiera mnóstwo bezcennych porad, które są niezwykle pomocne dla każdej Polki chcącej wkroczyć na drogę finansowej niezależności. Jednocześnie książka ta została napisana z dużą energią i jest pełna pozytywnej motywacji do działania. Tworzy to połączenie idealne!

Co zatem znajdziesz w książce „Kobieta i pieniądze”?


7 kroków edukacji finansowej kobiet

Już na początku książki Dominika Nawrocka sprawia sprawę jasno: przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi, a dzięki temu przejmiesz władzę nad swoim życiem i to Ty zaczniesz w nim rozdawać karty. Reszta książki jest praktycznym przewodnikiem, jak tego dokonać.

Badania, które cytuje w przedmowie autorka, są nieubłagane: bieda w Polsce ma twarz kobiety — uosobieniem osoby ubogiej w naszym kraju jest bowiem kobieta w wieku 60+, samotna i utrzymująca się z prac dorywczych. By uniknąć tych smutnych statystyk, nie tylko powinnaś, ale i musisz zadbać o swoje finanse już teraz!

Książka „Kobieta i pieniądze” Dominiki Nawrockiej zawiera mnóstwo bezcennych porad dla kobiet na drodze do finansowej niezależności. Jednocześnie została napisana z dużą energią i jest pełna pozytywnej motywacji do działania. Tworzy to połączenie idealne!

Żebyś mogła właściwie zaopiekować się swoimi finansami, autorka książki „Kobieta i pieniądze” zaproponuje Ci drogę 7 kroków edukacji finansowej kobiet, na którą składają się: Analizowanie (Bilansu, Kosztów i Przychodów jako trzy pierwsze kroki), Zarządzanie (Budżetowaniem, Optymalizacją i Nowymi Przychodami jako kroki 4-6) oraz Inwestowanie (krok siódmy). Brzmi poważnie? Nie martw się, wszystko jest przystępnie i prosto wytłumaczone!

Dominika Nawrocka poprowadzi Cię za rękę przez wszystkie 7 kroków odpowiednio dozując praktyczne porady i wartościowe ćwiczenia. Pomogą Ci one zadbać o Twoją pozycję zawodową (wyciśnij maksimum z etatu!), dzięki nim będziesz wiedzieć, jak zgromadzić majątek oraz osiągnąć wolność finansową, a wszystko to pozwoli Ci prowadzić dostatnie życie.


Wolność finansowa dla kobiet w 7 krokach

Zawarte w książce ćwiczenia zaczniesz od ważnego wprowadzenia: wypiszesz swoje marzenia, bo „bez marzeń nie ma celów, do których dążysz”. Następnie zastanowisz się nad swoimi przekonaniami na temat pieniędzy i porównasz, jak do tej kwestii podchodzą mężczyźni i dlaczego robią to lepiej.

Bardzo uświadamiający jest również zawarty w książce prosty test, którego wyniki wskażą Ci, w jakich obszarach finansów osobistych radzisz sobie obecnie najlepiej, a nad którymi trzeba jeszcze popracować. Dowiesz się także, jakie są cztery modele życia ze względu na sytuację finansową i dlaczego Twoim celem powinno być członkostwo w grupie ludzi wolnych finansowo. Otrzymasz również wskazówki, jak zaplanować budowanie swojej inteligencji finansowej i wpleść je w swoją codzienność.

Wykonanie tych wstępnych ćwiczeń wprowadzi Cię do pierwszego kroku na drodze do wolności finansowej, a więc do dokonania bieżącego Bilansu własnego majątku. Łatwe obliczenia pokażą Ci jego wartość netto, co czasami może zadziałać jak zimny prysznic… Ale jakże potrzebny! Podobnie zadziała prosta kalkulacja Twojej kondycji finansowej, czyli ile czasu utrzymasz się ze swego majątku żyjąc przy obecnych kosztach. W tym rozdziale dowiesz się ponadto, że mieszkanie czy samochód na własny użytek, to nie inwestycja, ale koszt, a także czym różnią się od siebie aktywa i pasywa oraz dlaczego należy gromadzić te pierwsze.

W kroku drugim zajmiesz się swoimi Kosztami, dzięki czemu sprawdzisz, czy w rzeczywistości się bogacisz, czy Twoje ciężko zarobione pieniądze przeciekają Ci przez palce. Dowiesz się tutaj także, jak kontrolować koszty wspólnie z partnerem i dlaczego drugie prawo Parkinsona jest groźne dla Twoich finansów.

Kolejny rozdział zawiera krok trzeci, czyli kwestię Przychodów. Poznasz tu cztery schody rozwoju finansowego i będziesz wiedzieć, dlaczego praca na etacie jest na samym dole tych schodów oraz dlaczego warto wspinać się po kolejnych stopniach. Następnie nauczysz się przygotowywać własne zestawienie finansowe i bilansowe, które pokażą Ci, jak blisko jesteś do osiągnięcia wolności finansowej.

Krok czwarty umożliwi Ci skuteczne Budżetowanie, co autorka uważa za Świętego Graala finansów osobistych. Stosuje ona dostosowaną do polskich warunków metodę budżetowania zaczerpniętą od amerykańskiego biznesmena i autora książki „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie” T. Harva Ekera. Metoda ta opiera się na systemie podziału przychodów na sześć budżetów w odpowiednich, procentowych proporcjach. Dzięki temu systemowi już zawsze znajdziesz środki nie tylko na pokrycie bieżących kosztów życia, ale również na większe wydatki, edukację, przyjemności i na dobroczynność, a jednocześnie będziesz odkładać na inwestycje. Brzmi świetnie? Bo tak właśnie jest! Wypróbuj tę metodę i przekonaj się sama.

Gdy wdrożysz system sześciu kont, warto dokonać Optymalizacji kosztów i przychodów w kroku piątym. To nic innego jak usprawnianie i ulepszanie swoich finansów tak, by ich symbolem nie była dziurawa wanna z cieknącą zimną wodą, ale byś mogła wziąć wspaniałą kąpiel w jacuzzi pełnym bąbelków, olejków, szampana i truskawek. By to osiągnąć, wdróż w życie 18 wskazówek autorki, jak wyeliminować zbędne koszty, a ponadto w tym rozdziale nauczysz się rozróżniać dobry i zły dług.

W kroku szóstym autorka porusza kwestię Nowych Przychodów i podaje 11 pomysłów, gdzie ich szukać. Tutaj znajdziesz inspirację do działania w kierunku własnego biznesu i dowiesz się, czym jest „głodny tłum” i jak strategicznie przygotować się do bezpiecznego uruchomienia własnej firmy.

I wreszcie dotrzesz do finalnego kroku siódmego, czyli Inwestowania. Pozyskasz tu podstawową wiedzę o formach zaprzęgnięcia do pracy Twoich pieniędzy, by to w końcu one pracowały na Ciebie, a nie Ty na nie. Dzięki inwestycjom będziesz nie tylko zabezpieczona przed takimi zdarzeniami, jak nagłe zwolnienie z pracy, choroba czy rozwód, ale umożliwią Ci one zgromadzenie takich środków, żebyś w przyszłości nie musiała pracować.

Główna uwaga tego rozdziału poświęcona jest nieruchomościom (w które autorka również inwestuje) oraz lokowaniu pieniędzy w biznes, a także zawiera ogólne porady co do inwestycji na giełdzie. Tematyka ta jest zarysowana raczej ogólnie i trzeba ją pogłębić w specjalistycznych publikacjach (które autorka wymienia w polecanych lekturach na końcu książki), ale część ta zawiera wartościowe porady, dzięki którym m.in. nauczysz się obliczać zwrot z zainwestowanych pieniędzy (tzw. ROI) oraz znajdziesz konkretne inspiracje w co inwestować, gdy dysponujesz określoną kwotą od 1 tysiąca do 200 tysięcy złotych.


Zaopiekuj się swoimi pieniędzmi!

Książka Dominiki Nawrockiej „Kobieta i pieniądze” to zdecydowanie poradnik, do którego się regularnie powraca. Zarówno ze względu na gęste wypełnienie go uniwersalnymi poradami, ale i na energetyczny, motywacyjny styl ich przekazywania, który pozytywnie zagrzewa czytelniczkę do działania i do zrobienia pierwszego kroku na drodze ku wolności finansowej.

Książka Dominiki Nawrockiej „Kobieta i pieniądze” jest szczególnie uświadamiającą życiowo lekturą, zadedykowaną przez kobietę dla innych kobiet (…) To zdecydowanie poradnik, do którego się regularnie powraca.

Gdy więc chcesz zadbać o swoje pieniądze, ale dopiero zaczynasz i nie do końca wiesz, jak to zrobić właściwie – koniecznie sięgnij po tę publikację. Mimo niewielkiej objętości (180 stron) książka ta zawiera w sobie komplet porad, które wystarczą, byś skutecznie zaopiekowała się swoimi pieniędzmi. A dzięki temu Twoje pieniądze zaopiekują się następnie Tobą.

Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o swoje finanse, a najlepszy czas na to jest właśnie teraz!

Fot. Martyna Kronenberger oraz Kobieta i Pieniądze