Wywiady z Zasadami

Podaj dalej dobro!

„Zmieniamy wnętrza ludzi” – to motto Fundacji Podaj Dalej, którą założyły Anna Zakielarz i Ewa Olszewska. Swoją zawodową pasję do aranżacji wnętrz wykorzystują, by remontować pokoje dzieci z rodzin, których na to nie stać. W naszym cyklu Wywiady z Zasadami założycielki Fundacji opowiadają, jak powstała ich inicjatywa, na jakich zasadach tworzą łańcuch dobra ze wspieranymi rodzinami oraz jak można się zgłosić do ich programu lub też jak można wesprzeć ich działania społeczne. Czytaj dalej i podaj dobro dalej!


Pani Anno, Pani Ewo, Wasza Fundacja Podaj Dalej właśnie obchodziła pierwszą rocznicę działania. Czy mogą Panie przybliżyć, w jakich okolicznościach powstała Wasza inicjatywa?

Dzień dobry. Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszymi działaniami. Bardzo chętnie opowiemy o naszej idei, która nieustannie nas motywuje do działania.
Ponad rok temu w ramach wolontariatu wspólnie remontowałyśmy pokój dziecięcy. Remont zakończyłyśmy z sukcesem, a przy jego okazji zrozumiałyśmy, że nasza pomoc może mieć lawinowy wpływ.

Jeśli my wyremontujemy pokój dziecięcy, a w zamian obdarowana rodzina będzie musiała zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, to wtedy będziemy działać efektem kuli śnieżnej. To znaczy, że my pomagamy jednej osobie, a ta kolejnej i kolejnej…

Wyliczyłyśmy, że przeciętny człowiek spotyka 10 tysięcy osób w ciągu swojego życia. Jeśli każdy zmieni życie choćby dziesięciu z nich, a te osoby – kolejnym dziesięciu i kolejnym… to w ciągu sześciu pokoleń zmienimy życie 1 miliona ludzi!


Brzmi fantastycznie! To taki łańcuch dobra. A jak w praktyce wygląda realizacja idei podawania dalej, zgodnie z którą działa Wasza Fundacja?

Pomaganie innym wychodzi najlepiej, gdy bazuje się na własnych umiejętnościach. My znamy się na remontach i aranżacji wnętrz, stąd taka właśnie forma pomocy.

Podobnym rozumowaniem kierujemy się w idei podawania dalej. Rodziny, których pokoje wyremontowałyśmy, same decydują, jak pomóc innym. We wszystkich przypadkach osoby te wybierają pomoc w ramach swoich umiejętności.

Przykładowo rodzina, która lubi piec, decyduje się, by zorganizować dla dzieci „warsztaty małego piekarza”. Nastolatkowie, którzy grają w piłkę nożną, uczą innych jak to robić. Taka pomoc niesie też najwięcej satysfakcji, bo pomagamy innym robiąc to, co lubimy i w czym jesteśmy dobrzy.

(Fot. Fundacja Podaj Dalej)


Jak dalece pandemia Covid-19 wpłynęła na działania Waszej inicjatywy?

Wiele działań Fundacji Podaj Dalej zostało niestety przełożonych na termin późniejszy w związku z Covid-19. Mamy w planie zorganizować festyny, warsztaty cukiernicze, tworzenie „lasu w słoiku”. Czekamy też na siedzibę od miasta, dla której procedura jest w toku, a która zapewni nam miejsce do wykonywania tychże warsztatów.

Co udało nam się zorganizować w pierwszym roku działalności, to festyn dla wrocławskiego Osiedla Pawłowice, paintball dla dzieci z domów zastępczych i dziecięce warsztaty rękodzieła.


Na jakich zasadach wybieracie rodziny, które wspieracie swoimi działaniami remontowymi?

Współpracujemy z kuratorami, ale w większości przypadków to osoby w potrzebie same się do nas zwracają. Najpierw kilkukrotnie odwiedzamy taką rodzinę, zanim zdecydujemy się na remont pokoju dziecięcego.

W tej chwili otwieramy właśnie zapisy na kolejne remonty we Wrocławiu. Jeśli pokój Twojego dziecka/dzieci wymaga odświeżenia, a Ty nie masz potrzebnych do tego finansów, napisz do nas na adres podajdalej.org@gmail.com. Możesz też nas złapać na Facebooku: Fundacja Podaj Dalej.

Nie ma żadnych ograniczeń. Pamiętaj jednak, że w zamian za remont będziesz musiał(a) podać dalej i zrealizować pomysł pomocy innym.


Jak przebiega taki projekt metamorfozy dziecięcego pokoju?

Podchodzimy do tematu bardzo profesjonalnie, tak jak dekoratorzy wnętrz do swoich klientów. Mierzymy pomieszczenie, szkicujemy projekt, dobieramy dodatki. Taki plan jest realizowany przez naszą ekipę remontową.

Po zakończeniu remontu, wnosimy nowe meble lub uczymy dzieci, jak odnawiać te starsze, wysłużone. Mamy przy tym wiele radości, bo dzieci lubią malować farbami, szczególnie po meblach…


Z jakimi najczęstszymi problemami, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, borykają się dzieci, którym pomagacie?

Brak odpowiednich mebli do nauki, pleśń na ścianach, brak paneli. Remontowałyśmy pokoje, w których na ziemi było klepisko. Dla niewtajemniczonych podpowiem, że to podłoga z ubitej gliny stosowana dawniej w piwniczkach i chatach. Ogólnie mówiąc, dzieci borykają się z brakiem warunków do nauki i życia.

Warto podkreślić, że nie mamy dużych nakładów pieniężnych, więc nie jesteśmy w stanie przykładowo wymienić okien. Wnętrzarskie triki pomagają jednak odmienić pokój nie do poznania. Dzieci są zachwycone, a wiele można zmienić niewielkim nakładem pieniężnym. 

Wyremontowany pokój dziecięcy (Fot. Fundacja Podaj Dalej)


W związku z tym, w jaki sposób można wspomóc misję Fundacji Podaj Dalej?

Nieustannie potrzebujemy materiałów budowlanych: paneli podłogowych, farb, pędzli, wałków, gruntu itp. W tym celu serdecznie zapraszamy do kontaktu pod adresem podajdalej.org@gmail.com, poprzez naszą stronę internetową lub nasz profil na Facebooku.

Równie potrzebne jest wsparcie finansowe, które z kolei przeznaczamy na zakup nowych mebli. Jeśli mają Państwo ochotę wesprzeć nas w działaniach, prosimy o kontakt pod powyższym adresem email.


Dziękujemy za rozmowę!