Ekologia

Święta, Święta i po choince!

Choinka żywa czy sztuczna to odwieczny świąteczny dylemat, podczas gdy dylematem poświątecznym jest: co z nią zrobić? Jeśli więc po Świętach została Ci w domu choinka, sprawdź, co możesz z nią zrobić z korzyścią dla środowiska!

W poświątecznym czasie naszło nas kilka choinkowych refleksji. W naszej opinii wartych przemyślenia przed kolejnymi Świętami. Dzielimy się także zebranymi inspiracjami na ten temat.


Choinkowe alternatywy

W czasie Świąt stajemy zwykle przed wyborem, który wzbudza wiele emocji i dyskusji: kupić choinkę żywą, czy plastikową? Nie jest to łatwy wybór, bo musimy zdecydować pomiędzy wspieraniem produkcji plastiku a wycinaniem drzew.

Nawet jeśli iglaki pochodzą ze szkółki, to wycina się ich o wiele więcej niż zostanie ostatecznie sprzedanych. To istne marnotrawstwo zasobów natury! Z drugiej strony, choinka z tworzywa sztucznego, choć może posłużyć wiele lat, z pewnością nie jest ekologiczna, bo przecież nigdy nie rozłoży się w środowisku.

Alternatywami dla tych dwóch opcji są m.in.: kupienie drzewka w doniczce i zasadzenie go później w przydomowym ogrodzie czy na osiedlowym trawniku, kupienie choinki zrobionej z gałązek, zrobienie samemu choinki w stylu zero waste, udekorowanie stołu samymi przystrojonymi gałązkami lub… brak choinki w ogóle.

Fantastyczną inspiracją są pomysłowe „choinki zero waste” z materiałów ponownie wykorzystanych.

Prąd z choinki

Natomiast w czasie poświątecznym na wielu osiedlach widzimy choinki wyrzucone często tam gdzie popadnie. Smutny to widok drzewka, które chwilę wcześniej przysparzało nam tyle radości…

Na szczęście w coraz większej liczbie miast organizowane są akcje, które mają na celu nie tylko uprzątnąć niechciane i zapomniane drzewka, ale także wykorzystać je ponownie.

Przykładowo w Warszawie w ramach akcji „Ciepło z natury”, organizowanej przez urząd miasta i firmę Segromet, ścięte iglaki zostaną przekształcone w biopaliwo. Podobne akcje przeprowadzają Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w Ostrowie Wielkopolskim oraz firma Celsium zbierająca drzewka choinkobusem w Starachowicach, Skarżysku, Drzewicy, Grójcu i Sokółce.

Proces przekształcenia choinek na zieloną energię polega najpierw na uzyskaniu odpowiedniej wilgotności drzewek, a następnie rozdrobnieniu ich do tzw. zrębek. Są one następnie spalane w temperaturze powyżej 850 stopni Celsjusza, w wyniku czego powstaje energia cieplna i elektryczna. Jedna tona takiego biopaliwa jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla.

Zapytaj w swoim mieście, czy prowadzi podobne działania!


Choinkę PSYgarnę

Jeśli kupiłeś drzewko w doniczce, to dobrym pomysłem jest zasadzenie jej we własnym ogródku lub na Twoim osiedlu. W tym drugim przypadku sprawdź, czy nie potrzebujesz zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Możesz także zrobić wraz z sąsiadami wspólną akcję sadzenia choinek – to świetna okazja do integracji!

Iglaki zarówno cięte, jak i w doniczkach przyjmuje także Schronisko w Korabiewicach (woj. mazowieckie). Te pierwsze posłużą za pokarm dla kóz i owiec, a drugie do nasadzeń na wewnętrznym terenie. Wszystko w myśl hasła: „Po co ma się zmarnować, gdy zwierzaki można obdarować”. Znajdź podobne miejsce w Twojej okolicy!

Natomiast we Wrocławiu miała miejsce poświąteczna wymiana choinek organizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej i firmę Ekosystem – w ramach akcji nowego właściciela znalazło ok. sto drzewek. Z kolei na facebookowym profilu Zielony Wrocław trwa akcja #mojedrzewo i #podzielsię. Pod postem z 7 stycznia 2020 r. mieszkańcy nadal ogłaszają się, by oddać swoje drzewkami chętnym. Nic się nie marnuje!

Jeśli jednak nie widzisz innej alternatywy niż wystawienie swojej doniczkowej choinki pod śmietnik, to np. w Warszawie (w ramach wspomnianej akcji „Ciepło z natury”) zostanie ona zabrana i zasadzona w miejskich lasach. Jeśli nie ma takiej akcji u Ciebie w mieście, to napisz e-maila, zadzwoń lub zbierz podpisy mieszkańców i wywrzyj wpływ na władze, by przeprowadziły podobną w przyszłym roku.

Jak widzisz, możliwości załatwienia poświątecznej sprawy choinkowej jest wiele. Do dzieła, z korzyścią dla natury!