Prospołeczność

Kurs na Różowy Październik – dotykaj i wygrywaj!

Październik co roku mieni się nie tylko kolorami jesieni, ale przede wszystkim kolorem Różowej Wstążki. Symbolizuje ona bowiem międzynarodowe obchody Miesiąca Świadomości Raka Piersi, a 15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. A czy Ty już badałaś swoje piersi w tym miesiącu? Dowiedz się, dlaczego ich zdrowie jest tak ważne!

Niezbyt chętnie czytamy statystyki i wiele artykułów związanych ze zdrowiem piersi rzeczywiście podaje je na końcu tekstu. My jednak zaczniemy od nich, bo nie wygląda to różowo… A nie ma lepszego sposobu, by włączyć naszą świadomość, jak zapoznanie się z faktami.


Zaniedbane badanie

Rak piersi zajmuje w Polsce niechlubne pierwsze miejsce wśród nowotworów u kobiet. Odpowiada on bowiem za prawie 23% zachorowań i za 15% zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet (według raportu Krajowego Rejestru Nowotworów). Najnowsze dane tego raportu wskazują, że w 2019 r. na raka piersi zachorowało ponad 19 tysięcy kobiet, a aż 7 tysięcy z nich zmarło. Na całym świecie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1,5 miliona kobiet rocznie, a ok. 400 tysięcy z nich umiera z tego powodu.

Dlaczego rak piersi uśmierca tak wiele z nas? Najważniejszym powodem jest zbyt późne wykrycie choroby. Na początkowym etapie rozwoju jest ona bowiem wyleczalna. Według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu jest dokładne poznanie własnych piersi i regularne ich badanie.

Niestety, z danych agencji badawczej SW Research wynika, że wiele kobiet zaniedbuje tę kwestię. Tylko 25% ankietowanych kobiet wykonuje samobadanie piersi raz w miesiącu, co czwarta respondentka nie zrobiła żadnego badania USG lub mammografii, a ponad 87% kobiet wiedzę na temat samobadania piersi zdobyło dopiero w wieku dojrzałym.

Statystyki są tragiczne i jeśli nie chcesz być ich częścią – musisz działać już dziś!

Regularne badanie Twoich piersi jest ważne, bo tylko profilaktyka uchroni Cię przed chorobą, związanym z tym cierpieniem oraz przedwczesną śmiercią.


Weź piersi w swoje ręce!

Nie oszukujmy się, profilaktyka jako metoda ochrony zdrowia cały czas w Polsce kuleje. Dlatego nie możemy oczekiwać, że ktoś zadba o nasze piersi za nas. Musisz wziąć sprawy, tj. piersi w swoje ręce! My w tym artykule tylko podpowiadamy, jak znaleźć właściwy kurs. Różowy Październik jest doskonałym czasem, by zacząć.

Przechodząc do rzeczy, profilaktyka zdrowia Twoich piersi powinna mieć 2 podstawowe filary:

1) samobadanie piersi

2) badanie usg piersi lub mammografia


Jak zbadać swoje piersi?

Szczegółowe porady, jak stosować metody badania piersi, znajdziesz np. na portalu onkologicznym Zwrotnik Raka:
https://www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/

Dodatkowo w tym linku możesz pobrać ulotkę Federacji Stowarzyszeń “Amazonki” na temat samobadania piersi:
http://www.amazonkifederacja.pl/wp-content/uploads/2020/07/Samobadanie_2019_-ulotka-A4-do-A5FINALNA.pdf

Skorzystaj z tych fachowych podpowiedzi i badaj się regularnie!

A może jest coś, co Cię nadal powstrzymuje?

Fundacje zajmujące się zdrowiem piersi wskazują, że najczęstszą barierą dla kobiet przed tymi badaniami jest WSTYD i STRACH. Dlaczego tak się dzieje?


Popkultura sztucznego biustu

Wiele kobiet nie akceptuje własnego biustu – nie oglądają i nie dotykają go same, wstydzą się go pokazać do badania, a także boją się, że wynik wykaże chorobę.

Przyczyną, dla której większość kobiet nie akceptuje wyglądu swojego biustu, jest promowany w kulturze popularnej jeden kształt piersi – okrągłe, pełne i jędrne. A przecież najczęściej jest on osiągany za pomocą operacji plastycznych i sztucznych wypełniaczy, których użycie jest szkodliwe dla zdrowia. Pomimo tego, że o tym wiemy, to nadal kształt sztucznych piersi u aktorek, modelek i celebrytek wpędza nas w kompleksy.

A przecież każde piersi są piękne! Nieważne jaki mają kształt – ważne, aby były zdrowe!

Jeśli częściej weźmiesz piersi w swoje ręce, to szybciej zauważysz ewentualne zmiany w ich strukturze.


Piersi w przeglądzie

Powinnyśmy też zmienić swoje myślenie: kontrola piersi poprzez samobadanie, usg czy mammografię nie są przykrym obowiązkiem i nie mają na celu znalezienia choroby, ale służą potwierdzaniu zdrowia piersi. Powinny stać się Twoim stałym elementem dbania o siebie, jak wizyta u kosmetyczki czy manicurzystki.

W naszym kraju ciągle wiele kobiet stawia swoje potrzeby zdrowotne na końcu rodzinnej listy zadań do zrobienia. Często dbamy lepiej o domowe sprzęty lub przegląd samochodu, niż o regularne kontrole swoich piersi.

Nie zapominaj o Twoich piersiach!

Nic nie jest ważniejsze od Twojego życia!

To Ty jesteś najważniejsza – zadbaj więc o swoje zdrowie!


Pink Power

Podczas Różowego Października zewsząd słyszymy o badaniu piersi: z mediów, internetu, a także organizuje się mnóstwo imprez tematycznych (od konferencji, poprzez festyny, aż po różowe marsze czy biegi). Jesteśmy świadkami prawdziwej Pink Power!

Niektórzy przy tym podnoszą zarzut, że obchodzenie akcji pod znakiem Różowej Wstążki ma coraz bardziej komercyjny charakter i coraz więcej firm wykorzystuje ten czas do promocji swoich produktów.

My jednak w Magazynie Babka z Zasadami uważamy, że tego przypominania o zdrowiu piersi, tych informacji edukacyjnych i tej wiedzy nigdy nie jest za dużo. Powyżej przytaczane statystyki dobitnie wskazują, że w dziedzinie świadomości o badaniu piersi i o ich ochronie przed rakiem jest jeszcze ogrom pracy u podstaw do zrobienia.


Co więc możesz zrobić dla siebie i innych kobiet?

1) #BadajSię regularnie (możesz wykorzystać przypominajkę w BIUSTOapce lub zapisać terminy w kalendarzu) i zachęcaj do badań inne kobiety!

2) Zajrzyj do materiałów kampanii społecznych takich organizacji jak:

3) Poprzyj akcje krajowych i lokalnych organizacji i firm, które angażują się na rzecz walki z rakiem piersi. Poniżej znajdziesz trzy inspiracje:

  • Porozmawiaj w miejscu pracy, czy Twoja firma przystąpi do programu „Dzień na U”,  w którym pracodawcy zapewniają swoim pracownikom możliwość przeprowadzenia badań zdrowotnych w ramach czasu pracy (np. poprzez przyznanie dnia wolnego od pracy, przekazanie pakietu medycznego czy zorganizowanie badań na terenie firmy).

4) Jeśli masz taką możliwość, wesprzyj akcję „Daj włos” lub „Tniesz, bo Wiesz” i przekaż swoje włosy, z których powstaną peruki dla pacjentek onkologicznych.


Pamiętaj także o zdrowiu Twojego partnera – już wkrótce bowiem startują listopadowe akcje pod hasłem „Movember” związane z Międzynarodowym Miesiącem Walki z Męskim Rakiem. Dbajcie o siebie wzajemnie i przypominajcie sobie nawzajem o ważnych badaniach.

A wszystko po to, byście mogli żyć jak w bajce: długo i szczęśliwie!

Fot. Fundacja Zdrowy Biust oraz AdobeStock