Zdrowy biust – wspólna sprawa!
Dla tej fundacji Różowy Październik trwa cały rok! W naszym Wywiadzie z Zasadami rozmawiamy z Panią Bogumiłą Jakubczak z Fundacji Zdrowy Biust w Pabianicach, która opowiada nam o kompleksowych działaniach na rzecz zdrowia kobiet, o efektach zaprojektowania Idealnego Biustonosza i o tym, jak można połączyć działalność biznesową ze społeczną misją. Zapraszamy do lektury!
Czy jako przedstawicielka Fundacji Zdrowy Biust może Pani opowiedzieć, kiedy powstała Fundacja i jakie działania prowadzi?
Fundacja Zdrowy Biust z Pabianic powstała we wrześniu 2018 roku z inicjatywy Barbary i Mariusza Hanczka. Założyciele od ponad 25 lat prowadzą firmę Corin, produkującą idealne biustonosze i doświadczają na co dzień, jak wiele kobiet nie ma świadomości, w jaki sposób dbać o zdrowie piersi. Własne doświadczenia, spotkane w życiu osoby motywują do działania, które może pomóc drugiemu człowiekowi. I tak było z Fundacją Zdrowy Biust.
Wokół nas jest wiele bliskich nam osób, które zbadały się zbyt późno, albo nie badały się wcale. Zmagają się teraz z chorobą nowotworową. To one były między innymi impulsem powołania Fundacji, której ideą jest budowanie świadomości Polek o istocie samokontroli piersi na każdym etapie życia, głównie u tych młodych, które wkraczają w dorosłe życie.
W działalność Fundacji włączył się profesor Marek Zadrożny – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jego bogate doświadczenie i wiedza są wykorzystane jako elementy działań profilaktycznych prowadzonych przez Fundację.
Fundacja Zdrowy Biust uczy kobiety: dlaczego? kiedy? i jak? warto poświęcić dla swojego zdrowia 5 minut!
Bogumiła Jakubczak (Fundacja Zdrowy Biust)
Fundacja Zdrowy Biust uczy kobiety: dlaczego? kiedy? i jak? warto poświęcić dla swojego zdrowia 5 minut! Przełamywać tabu i niechęć do samokontroli piersi, promować pozytywne myślenie i nową jakość zdrowego życia – świadome postrzeganie biustu. Polki traktują samokontrolę i badania piersi jako niechciany obowiązek. Często jest to podyktowane lękiem, boją się wyniku.
Czas to zmienić – temu służy profilaktyka! Kobiety powinny wiedzieć, że o swoje zdrowie należy się zatroszczyć. Nigdy na to nie jest ani za wcześnie, ani za późno, zawsze jest dobry czas. Trzeba o tym stale pamiętać na każdym etapie życia zarówno w okresie pokwitania, kiedy przeżywa się burzę hormonów, jak i wtedy, kiedy traci się parasol ochronny z hormonów.
Jakie motywacje stały za decyzją połączenia komercyjnej działalności firmy Corin ze społeczną misją Fundacji Zdrowy Biust?
Piersi – dla nich od ponad ćwierć wieku pracuje cały team Corin. Kobiety szyją dla kobiet misterne arcydzieła, a tak naprawdę to inżynieryjna precyzja, która potrafi sobie poradzić z siłą grawitacji małym i dużym biustom. Zdrowe piersi – ta misja od początku przyświecała właścicielom Corin. Biznes to nie tylko zarabianie pieniędzy, większą satysfakcję daje jego prospołeczny wymiar. Szycie komfortowych i bezpiecznych biustonoszy, dla zdrowych piersi – to motywuje!
Biznes to nie tylko zarabianie pieniędzy, większą satysfakcję daje jego prospołeczny wymiar (…) Biznes musi być społeczny.
Bogumiła Jakubczak (Fundacja Zdrowy Biust)
Trzeba szukać, uczyć się, z każdym rokiem nowe doświadczenia czynią nas mądrzejszymi. Innowacje i postęp ułatwiają działanie. Połączenie biznesu ze światem nauki pozwala się rozwijać i pomagać drugiemu człowiekowi. Firma Corin zasłynęła w świecie w związku z wyjątkowym projektem – z powodu przeprowadzonych badań nad stworzeniem idealnego biustonosza. Na zlecenie właścicieli Corin został przeprowadzony z Politechniką Łódzką i Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi unikatowy w skali światowej projekt, w wyniku którego powstał „Perfect Bra” (z ang. „Idealny Biustonosz”).
Prawie dwuletnie badania dały specjalistom z Corin niepodważalną wiedzę, jaki wpływ na zdrowie piersi ma i może mieć biustonosz. To było punktem wyjścia i motorem do kolejnych prospołecznych działań. Zdrowe biustonosze Corin, dla zdrowych piersi. Zderzenie z rzeczywistością, sygnały z najbliższego środowiska, sygnały z przymierzalni. Nie można, nie da się tego rozdzielić. Biznes musi być społeczny.
Proszę opowiedzieć o akcjach, które podejmowaliście Państwo podczas tegorocznego Różowego Października, czyli międzynarodowego Miesiąca Świadomości Raka Piersi?
Fundacja Zdrowy Biust edukuje kobiety, buduje ich świadomość na temat istoty samokontroli piersi na każdym etapie życia. Fundacja prowadzi szkolenia dla kobiet z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów. Personel salonów z bielizną współpracujący z Fundacją wykorzystuje czas doboru biustonosza na szkolenie z zakresu profilaktyki nowotworowej, organizuje specjalne spotkania i pogadanki. W tej edukacji chodzi przede wszystkim o zbudowanie świadomości na temat istoty samokontroli na każdym etapie życia.
Okazuje się, że profilaktyka jest najważniejsza w zmniejszaniu zachorowalności i umieralności na raka piersi. Zapobieganie chorobie piersi opiera się przede wszystkim na samodzielnej ocenie piersi przez kobietę. Dlatego tak istotna jest samokontrola pod kątem niepokojących zmian w piersiach i ich okolicach, wyczuwalnych guzków, czy innych zmian wyglądu. Odpowiednia profilaktyka i styl życia zmniejszają w znacznym stopniu chorobę nowotworową, jak również ryzyko zachorowania.
Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina o tym Fundacja Zdrowy Biust.
Bogumiła Jakubczak (Fundacja Zdrowy Biust)
Oglądaj! Dotykaj! Żyj! Non stop przypomina o tym Fundacja Zdrowy Biust. Ambasadorami Fundacji jest bardzo wiele właścicielek salonów z bielizną, które współpracują z Corin. Ich zaangażowanie, oraz zaangażowanie personelu jest nieocenione w działaniach edukacyjnych. W październiku – różowym miesiącu akcje przybierają na sile i poza przymierzalnią sklepową obywają się w różnych środowiskach.
Spotkania z kobietami z różnych środowisk, w różnym wieku, z różnych miejscowości – uczennice, studentki, klientki, dojrzałe kobiety z uniwersytetu trzeciego wieku czy panie z kół gospodyń wiejskich. Próbujemy dotrzeć do każdej. Choroby piersi dotyczą każdej z nas.
W tym roku akcje prowadzone były w całej Polsce. Mamy kilka profesjonalnych fantomów, które użyczamy na czas akcji. Na nich można nauczyć się samobadania. Przeszkolone ambasadorki pokazują, że 5 minut czasami ratuje życie. Niekiedy akcje prowadzone są dla większego grona pań, niekiedy mają postać audycji radiowej czy telewizyjnego reportażu. Staramy się o różne formy przekazu, każda z nich ma swoich odbiorców i każda jest bardzo ważna.
W tym roku akcje odbyły m.in. w Płocku, Opolu, Pabianicach, Jaworze, Warszawie, Kołobrzegu i Chełmie. Pandemia nieco pomieszała plany Fundacji w organizacji Biegu CORIN ONKO RUN w ostatnich latach. Pierwszy bieg odbył się w 2019 roku, przyciągnął wielu biegaczy, którzy swoim udziałem wspierali chorych na raka piersi i raka prostaty. Kilkuset biegaczy w różowych i niebieskich koszulkach dało wyraz swoje solidarności z cierpiącymi na raka.
Nie udało się na razie zorganizować kolejnych edycji biegu ONKO RUN, ale podejmujemy działania, o których wiemy, że w czasie pandemii jesteśmy w stanie zrealizować. W tym roku na przykład cyklicznie fundujemy Pabianiczankom badania USG piersi, co miesiąc kilka pań ma możliwość skorzystania z nieodpłatnego badania.
Tak naprawdę dla Fundacji Zdrowy Biust i jej ambasadorek Różowy Październik trwa cały rok!
Z którymi najczęstszymi problemami zdrowia kobiet spotykacie się Państwo w swojej działalności?
Rak piersi jest bardzo podstępną chorobą. W początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważna w przypadku tego nowotworu jest samokontrola. Tylko regularne samobadanie może pozwolić wykryć zmiany w piersi. Na tym etapie choroby rak jest rozpoznawany przypadkowo przez kobietę lub lekarza jako twardy guzek. Tylko co miesięczne kontrolowanie piersi pozwala wychwycić taką zmianę w odpowiednim momencie.
To najważniejsze badanie, które kobieta przeprowadza samodzielnie. Tylko ona jest w stanie wychwycić jakiekolwiek zmiany w swoim ciele, bo zna je najlepiej. Inne objawy zauważalne są już w kolejnych etapach choroby. Wówczas skuteczne leczenie bywa utrudnione, a czasami nawet nieskuteczne. Jakakolwiek, nawet najmniejsza zmiana w piersiach, powinna być skonsultowana z lekarzem i zdiagnozowana.
Dotyk jest najlepszą formą profilaktyki. Nikt nie zna swojego ciała lepiej niż jego właścicielka!
Bogumiła Jakubczak (Fundacja Zdrowy Biust)
Rozwój raka piersi powoduje zmianę ich kształtu i wyglądu. W przymierzalni salonu z bielizną, podczas dopasowania czasami są one zauważalne gołym okiem, czasami przypadek sprawi, że osoba pomagająca dobrać bieliznę zauważy na piersi niepokojące zmiany. Najważniejsze jest przypominać kobietom, aby sprawdzały swoje piersi regularnie. Ten dotyk jest najlepszą formą profilaktyki. Nikt nie zna swojego ciała lepiej niż jego właścicielka! A Pani bada swoje piersi?
Obecnie tak, choć szczerze przyznaję, że w przeszłości nie zawsze robiłam to regularnie. I dlatego tak ważne jest edukowanie i promowanie samokontroli piersi jako podstawy zdrowia kobiet. Cieszę się, że nasz wywiad posłuży budowaniu tej świadomości. Bo niestety rak piersi cały czas zbiera swoje tragiczne żniwo…
Dostęp do wiedzy i informacji pozwala lepiej dbać o swoje zdrowie… ale nadal rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych a także do narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu).
Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Na raka piersi chorują także mężczyźni, chociaż odsetek zachorowań w tym przypadku jest zdecydowanie mniejszy, wynosi ok. 1%. Z prowadzonych badań wynika, że wcześnie wykryty może być w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, w tym samobadanie piersi.
Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, to należy wymienić:
- Płeć – rakiem piersi zagrożone są głównie kobiety, ale choroba ta dotyka także mężczyzn;
- Wiek – najwięcej zachorowań jest po 50 roku życia, ale w ostatnich latach granica się obniża i rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety, a niekiedy nawet dziewczęta;
- Uwarunkowania genetyczne;
- Czynniki hormonalne endogenne – wczesna miesiączka (przed 12 rokiem życia) i późna menopauza (po 55 roku życia);
- Czynniki hormonalne egzogenne – stosowanie długotrwałe koncepcji hormonalnej doustnej i/lub hormonalnej terapii zastępczej;
- Narażenie na promieniowanie jonizujące;
- Brak potomstwa lub macierzyństwo po 35 roku życia;
- Nadużywanie alkoholu;
- Brak aktywności fizycznej;
- Nadwaga;
- Inne przebyte wcześniej choroby nowotworowe.
W ramach dbania o zdrowie kobiecych piersi firma Corin wdrożyła innowacyjny projekt „Idealny Biustonosz” (ang. „Perfect Bra”). Proszę opowiedzieć więcej o szczegółach tego projektu.
Wszystko zaczęło się wiele lat temu. Corin produkowała swoje biustonosze z największą starannością. W branży bieliźniarskiej zaczęła się moda na brafitting. I wszystko byłoby super, gdyby nie trendy w tej modzie i promowanie wśród kobiet noszenia zbyt ciasnej bielizny.
Badania nad idealnym biustonoszem rozpoczęły się w 2010 roku. Trwały prawie dwa lata. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej i lekarze specjaliści z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na zlecenie Corin przebadali biustonosz niczym lotniczy silnik. Swoje spostrzeżenia przekazywali konstruktorom, potem znów sprawdzali, znów konstruktorzy, testy, badania, pomiary. Ważne dla Corin było to, co się dzieje z kobiecym ciałem, kiedy biustonosz jest za mały, za duży, za luźny.
To było poszukiwanie ideału biustonosza. Po prawie półtora roku ścisłych analiz – powstał Idealny Biustonosz Corin. Ideały istnieją! Wyniki badań zostały wdrożone do produkcji. Najważniejsze było zdrowie i komfort. Innowacyjność badań i tematyka zaskoczyła świat. Okazuje się, że takich badań nie przeprowadziła prawdopodobnie jeszcze żadna firma na świecie! Brytyjska telewizja przygotowała specjalny odcinek programu „How do they do it”. Przybliża on tematykę i szczegóły badań. Film na Discovery Channel obejrzeli widzowie z prawie wszystkich krajów świata.
Same badania to temat rzeka i pewnie materiał na kolejną rozmowę. Ważne jest to, że marce Corin bardzo zależy na produkowaniu zdrowych biustonoszy i na zdrowych piersiach. Jest to nierozerwalne z koniecznością podejmowania nowych wyznań i bycia innowacyjnym.
Firma Corin produkuje bieliznę dla kobiet o różnych rozmiarach. Czy w ciągu ponad 25 lat obecności na rynku zauważyliście Państwo zmiany sylwetki i jej ideału wśród Polek?
Niesamowite jest obserwować zachodzące zmiany. Zmienia się świat, moda, ludzie. Kobiety również. To co jemy, jak żyjemy, powoduje, że jesteśmy inne. Świadomość sprawia, że chcemy lepiej wyglądać, żyć coraz bardziej komfortowo. Te oczekiwania prowadzą do zmian.
Sylwetki kobiet zmieniły się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad bardzo. Często współczesne kobiety mają duże piersi. Znaczna ich część jest bardzo szczupła. Takim piersiom trzeba zadedykować specjalne biustonosze. Każdy milimetr jest ważny dla dobrego fittingu tej części garderoby.
Przeprowadzone przez Corin badania nad biustonoszem idealnym dały Działowi Kreacji Corin wiedzę, że właściwie dopasowany biustonosz to taki, który jest właściwie dobrany do rozmiaru i kształtu piersi. Obecnie w ofercie Corin znajdują się biustonosze, które w jednym modelu mają ponad 54 różne rozmiary. Trudno czasami sobie to wyobrazić, ale ten sam biustonosz pasuje na maleńkie, jak i na bardzo duże i okazałe piersi. Takie same surowce, cienkie, delikatne, miłe w dotyku, a mają do spełnienia różne zadania.
Przecież dźwiganie piersi z miseczką K czy L to nie lada wyzwanie. Właściwie dopasowany biustonosz sprawia, że sylwetka wygląda szczuplej, bardziej kobieco. Taki biustonosz ujmuje kilogramów i lat. Warto to sprawdzić u specjalistek od dopasowania bielizny. Zresztą Polki od zawsze dbały o siebie i swój wygląd. Są piękne. Dla nich Corin szyje idealne biustonosze!
Jak dwa lata pandemii wpłynęły na działalność Fundacji Zdrowy Biust i wspierającej ją marki Corin?
To były bardzo trudne i specyficzne lata. Biustonosze zastąpiły maski, szyliśmy je pełną parą i przekazywaliśmy nieodpłatnie niekomercyjnym instytucjom. Trafiły do szpitali, domów dziecka, domów opieki, hospicjów, Caritas, do strażaków ochotników – wszędzie tam, gdzie były najbardziej potrzebne. Pomagaliśmy na miarę tej pandemicznej sytuacji.
Dobro wraca. Udało nam się przetrwać pandemię. Lepiej mówić o pozytywach i o tym co dobre tu i teraz, niż wracać do tego, co nie kojarzy się najlepiej. Działamy, idziemy do przodu!
W jaki sposób można wesprzeć misję i działania Państwa Fundacji?
Zachęcamy do samobadania, by wyrobić sobie ten nawyk. To dla wszystkich związanych z Fundacją jest najważniejsze. Zachęcamy do udziału w szkoleniach na temat profilaktyki, do pytania w salonach z bielizną o badanie piersi, u lekarza.
Zachęcamy również do wspierania Fundacji Zdrowy Biust. Z pozyskiwanych środków od darczyńców finansujemy zakup fantomów, badań USG, szkoleń. Każdy grosik wykorzystujemy, żeby małymi kroczkami robić więcej i więcej na rzecz zdrowia piersi. O możliwości wsparcia działań Fundacji Zdrowy Biust więcej na: https://zdrowybiust.eu/jak-wspomoc
Dziękuję za rozmowę!